Home Forums Event Results GP Sydney Highlander Challenge

This topic contains 1 reply, has 1 voice, and was last updated by Avatar gridgm 8 months, 2 weeks ago.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • #1181
    Avatar
    gridgm
    Keymaster

    38 players made it to the first day of GP Sydney to run back the second major highlander event in as many weeks. Tim Evers following up his Cancon 8 took it down with no changes to his deck list between weekends.

    Final Standings are below

    Final Standings

    Top 8
    Brandon Owen Vs James Dowling
    Andrew Vance Vs Hannah O’Neil
    James Arthur Vs Jacob Dunn
    Josh Salske Vs Tim Evers

    Top 4
    Tim Evers Vs James Dowling
    James Arthur Vs Hannah O’Neil

    Finals
    James Arthur Vs Tim Evers

    Tim Evers wins

    1st – Tim Evers – Rug Life

    1 Dack Fayden
    1 Deathrite Shaman
    1 Destructive Revelry
    1 Izzet Charm
    1 Fire // Ice
    1 Arid Mesa
    1 Bloodstained Mire
    1 Breeding Pool
    1 Faerie Conclave
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    2 Island
    1 Misty Rainforest
    1 Mountain
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Taiga
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Brainstorm
    1 Chain Lightning
    1 Chandra, Torch of Defiance
    1 Chart a Course
    1 Counterspell
    1 Daze
    1 Delver of Secrets
    1 Dig Through Time++
    1 Garruk Relentless
    1 Gitaxian Probe
    1 Grim Lavamancer
    1 Gush
    1 Hooting Mandrills
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Light Up the Stage
    1 Lightning Bolt
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mission Briefing
    1 Pillar of Flame
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Price of Progress
    1 Pteramander
    1 Regrowth
    1 Remand
    1 Scavenging Ooze
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Pierce
    1 Spellseeker
    1 Tarmogoyf
    1 Time Walk+++
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique
    1 Young Pyromancer

    Sideboard
    1 Anger of the Gods
    1 Blood Moon
    1 Blue Elemental Blast
    1 Cindervines
    1 Flusterstorm
    1 Forked Bolt
    1 Hydroblast
    1 Obstinate Baloth
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Submerge
    1 Sylvan Library
    1 Tormod’s Crypt
    1 Trygon Predator
    1 Vapor Snag

    2nd – James Arthur – Dark Bant

    1 Assassin’s Trophy
    1 Deathrite Shaman
    1 Hostage Taker
    1 Kitchen Finks
    1 Leovold, Emissary of Trest
    1 Qasali Pridemage
    1 Siege Rhino
    1 Spell Queller
    1 Voice of Resurgence
    1 Arid Mesa
    1 Bayou
    1 Breeding Pool
    1 Dryad Arbor
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    1 Hallowed Fountain
    1 Horizon Canopy
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Plains
    1 Polluted Delta
    1 Savannah
    1 Scalding Tarn
    1 Scrubland
    1 Temple Garden
    1 Tropical Island
    1 Tundra
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Angel of Sanctions
    1 Arbor Elf
    1 Avacyn’s Pilgrim
    1 Birds of Paradise
    1 Birthing Pod+
    1 Blade Splicer
    1 Brainstorm
    1 Daze
    1 Elves of Deep Shadow
    1 Elvish Mystic
    1 Eternal Witness
    1 Evasive Action
    1 Garruk Relentless
    1 Garruk Wildspeaker
    1 Green Sun’s Zenith+
    1 Mana Drain+
    1 Noble Hierarch
    1 Path to Exile
    1 Ponder
    1 Restoration Angel
    1 Scavenging Ooze
    1 Skullclamp+
    1 Spell Pierce
    1 Stoneforge Mystic+
    1 Sword of Fire and Ice
    1 Swords to Plowshares
    1 Thragtusk
    1 True-Name Nemesis+
    1 Umezawa’s Jitte+

    Sideboard
    1 Council’s Judgment
    1 Deathgorge Scavenger
    1 Duress
    1 Entrancing Melody
    1 Fumble
    1 Negate
    1 Notion Thief
    1 Painful Truths
    1 Relic of Progenitus
    1 Rest in Peace
    1 Sylvan Library
    1 The Eldest Reborn
    1 Thrun, the Last Troll
    1 Unravel the Aether
    1 Zealous Persecution

    3rd/4th – Hannah O’Neil – Elf Ramp

    1 Deathrite Shaman
    1 Knight of Autumn
    1 Knight of the Reliquary
    1 Qasali Pridemage
    1 Sigarda, Heron’s Grace
    1 Voice of Resurgence
    1 Bayou
    1 Dryad Arbor
    7 Forest
    1 Gaea’s Cradle
    1 Gavony Township
    1 Horizon Canopy
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Overgrown Tomb
    1 Savannah
    1 Temple Garden
    1 Verdant Catacombs
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Arbor Elf
    1 Avacyn’s Pilgrim
    1 Birds of Paradise
    1 Craterhoof Behemoth
    1 Crop Rotation+
    1 Demonic Tutor+++
    1 Elvish Mystic
    1 Eternal Witness
    1 Fauna Shaman
    1 Fyndhorn Elves
    1 Garruk Relentless
    1 Garruk Wildspeaker
    1 Garruk, Primal Hunter
    1 Green Sun’s Zenith+
    1 Hornet Queen
    1 Lingering Souls
    1 Llanowar Elves
    1 Natural Order+
    1 Nissa, Voice of Zendikar
    1 Noble Hierarch
    1 Primeval Titan
    1 Quirion Ranger
    1 Reclamation Sage
    1 Scavenging Ooze
    1 Scryb Ranger
    1 Survival of the Fittest+
    1 Sylvan Library
    1 Sylvan Scrying
    1 Tireless Tracker
    1 Titania, Protector of Argoth
    1 Utopia Sprawl
    1 Wall of Roots
    1 Whisperwood Elemental
    1 Wild Growth

    Sideboard
    1 Absolute Law
    1 Arachnogenesis
    1 Carpet of Flowers
    1 Choke
    1 Containment Priest
    1 Creeping Corrosion
    1 Faerie Macabre
    1 Kitchen Finks
    1 Rest in Peace
    1 Seeds of Innocence
    1 Terastodon
    1 Thalia, Heretic Cathar
    1 Thrun, the Last Troll
    1 Viridian Shaman
    1 Walking Ballista

    3rd/4th – James Dowling – Teferi’s Picnic

    1 Baleful Strix
    1 Dack Fayden
    1 Esper Charm
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Nahiri, the Harbinger
    1 Nicol Bolas, the Ravager
    1 Teferi, Hero of Dominaria
    1 Arid Mesa
    1 Badlands
    1 Bloodstained Mire
    1 Cavern of Souls
    1 Celestial Colonnade
    1 Flooded Strand
    1 Hallowed Fountain
    2 Island
    1 Karakas+
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Plains
    1 Plateau
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Scrubland
    1 Tundra
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Volrath’s Stronghold
    1 Watery Grave
    1 Windswept Heath
    1 Blessed Alliance
    1 Brainstorm
    1 Council’s Judgment
    1 Counterspell
    1 Dark Confidant
    1 Dig Through Time++
    1 Evasive Action
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Lightning Bolt
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Mana Drain+
    1 Mental Misstep
    1 Moat
    1 Mystical Teachings
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Restoration Angel
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Snare
    1 Swords to Plowshares
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Teferi, Mage of Zhalfir
    1 Thoughtseize
    1 Umezawa’s Jitte+
    1 Unexpectedly Absent
    1 Vendilion Clique

    Sideboard

    1 Bitter Ordeal
    1 Blue Elemental Blast
    1 Dire Fleet Daredevil
    1 Disenchant
    1 Duress
    1 Faerie Macabre
    1 Flusterstorm
    1 Hydroblast
    1 Kambal, Consul of Allocation
    1 Nihil Spellbomb
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Subterranean Tremors
    1 Toxic Deluge
    1 Wear // Tear

    5th-8th – Brandon Owen – UB Delver-er

    1 Baleful Strix
    1 Deathrite Shaman
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Darkslick Shores
    1 Fetid Pools
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    3 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Sunken Hollow
    2 Swamp
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
    1 Verdant Catacombs
    1 Watery Grave
    1 Bitterblossom
    1 Brainstorm
    1 Censor
    1 Collective Brutality
    1 Counterspell
    1 Daze
    1 Delver of Secrets
    1 Diabolic Edict
    1 Dismember
    1 Fatal Push
    1 Force of Will+
    1 Gitaxian Probe
    1 Gurmag Angler
    1 Gush
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Liliana of the Veil
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Mana Drain+
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mental Note
    1 Miscalculation
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Pteramander
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Pierce
    1 Spell Snare
    1 Thought Scour
    1 Thoughtseize
    1 Tombstalker
    1 Treasure Cruise++
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique

    Sideboard
    1 Ashiok, Nightmare Weaver
    1 Back to Basics
    1 Blue Elemental Blast
    1 Damnation
    1 Deathmark
    1 Duress
    1 Flusterstorm
    1 Hydroblast
    1 Nihil Spellbomb
    1 Notion Thief
    1 Null Rod
    1 Perish
    1 Pithing Needle
    1 Tormod’s Crypt
    1 Toxic Deluge

    5th-8th – Andrew Vance – GR Ramp (Dinobots)

    1 Arlinn Kord
    1 Deathrite Shaman
    1 Gruul Spellbreaker
    1 Huntmaster of the Fells
    1 Sunder Shaman
    1 Xenagos, the Reveler
    1 Thrash // Threat
    1 Arid Mesa
    1 Bloodstained Mire
    1 Dryad Arbor
    1 Field of Ruin
    5 Forest
    1 Karplusan Forest
    1 Misty Rainforest
    2 Mountain
    1 Raging Ravine
    1 Sheltered Thicket
    1 Stomping Ground
    1 Taiga
    1 Temple of Abandon
    1 Treetop Village
    1 Verdant Catacombs
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Abrade
    1 Birds of Paradise
    1 Blood Moon
    1 Chandra, Torch of Defiance
    1 Courser of Kruphix
    1 Duskwatch Recruiter
    1 Eternal Witness
    1 Garruk Wildspeaker
    1 Glorybringer
    1 Green Sun’s Zenith+
    1 Incinerate
    1 Lightning Bolt
    1 Llanowar Elves
    1 Lotus Cobra
    1 Magus of the Moon
    1 Mox Emerald+++
    1 Nissa, Vastwood Seer
    1 Noble Hierarch
    1 Reclamation Sage
    1 Sarkhan, the Dragonspeaker
    1 Scavenging Ooze
    1 Sol Ring+++
    1 Sylvan Library
    1 Tarmogoyf
    1 Thragtusk
    1 Thunderbreak Regent
    1 Tireless Tracker
    1 Titania, Protector of Argoth
    1 Vivien Reid
    1 Wall of Roots
    1 Wurmcoil Engine

    Sideboard

    1 Arc Trail
    1 Carpet of Flowers
    1 Chandra, Flamecaller
    1 Cindervines
    1 Damping Sphere
    1 Fiery Confluence
    1 Firespout
    1 Kitchen Finks
    1 Obstinate Baloth
    1 Price of Progress
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Relic of Progenitus
    1 Thrun, the Last Troll
    1 Trinisphere

    5th-8th – Josh Salske – 4C Graveyard (#1 Zone)

    1 Deathrite Shaman
    1 Knight of the Reliquary
    1 Leovold, Emissary of Trest
    1 Muldrotha, the Gravetide
    1 Renegade Rallier
    1 Worm Harvest
    1 Bayou
    1 Bazaar of Baghdad
    1 Bloodstained Mire
    1 Blooming Marsh
    1 Dryad Arbor
    1 Flooded Strand
    2 Forest
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Riftstone Portal
    1 Savannah
    1 Scrubland
    1 Strip Mine+
    1 Swamp
    1 Tropical Island
    1 Tundra
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Wasteland+
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Animate Dead
    1 Birds of Paradise
    1 Bloodghast
    1 Champion of Wits
    1 Collective Brutality
    1 Craterhoof Behemoth
    1 Elves of Deep Shadow
    1 Entomb
    1 Exploration
    1 Fauna Shaman
    1 Green Sun’s Zenith+
    1 Life from the Loam+
    1 Lingering Souls
    1 Lion’s Eye Diamond
    1 Lotus Cobra
    1 Mox Diamond
    1 Natural Order+
    1 Noble Hierarch
    1 Phantasmal Image
    1 Ramunap Excavator
    1 Recurring Nightmare
    1 Satyr Wayfinder
    1 Skullclamp+
    1 Squee, Goblin Nabob
    1 Survival of the Fittest+
    1 Thragtusk
    1 Titania, Protector of Argoth
    1 Trinket Mage
    1 Unburial Rites
    1 Walking Ballista
    1 Woodfall Primus

    Sideboard

    1 Abrupt Decay
    1 Bitterblossom
    1 Carpet of Flowers
    1 Eidolon of Rhetoric
    1 Faerie Macabre
    1 Kambal, Consul of Allocation
    1 Knight of Autumn
    1 Null Rod
    1 Orzhov Pontiff
    1 Ray of Revelation
    1 Reclamation Sage
    1 Scavenging Ooze
    1 Shriekmaw
    1 Sylvan Library
    1 Thoughtseize

    5th-8th – Jacob Dunn – Black Panther

    1 Abrupt Decay
    1 Ashiok, Nightmare Weaver
    1 Assassin’s Trophy
    1 Bloodbraid Elf
    1 Dack Fayden
    1 Deathrite Shaman
    1 Dreadbore
    1 Electrolyze
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Leovold, Emissary of Trest
    1 Maelstrom Pulse
    1 Shardless Agent
    1 Vial Smasher the Fierce
    1 Yidris, Maelstrom Wielder
    1 Badlands
    1 Bayou
    1 Bloodstained Mire
    1 Blooming Marsh
    1 Creeping Tar Pit
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    1 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Overgrown Tomb
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Swamp
    1 Taiga
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Ancestral Recall++++
    1 Ancestral Vision
    1 Birds of Paradise
    1 Brainstorm
    1 Collective Brutality
    1 Dark Confidant
    1 Dire Fleet Daredevil
    1 Elves of Deep Shadow
    1 Eternal Witness
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Lightning Bolt
    1 Liliana of the Veil
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Noble Hierarch
    1 Painful Truths
    1 Scavenging Ooze
    1 Snapcaster Mage+
    1 Sylvan Library
    1 Tarmogoyf
    1 Thoughtseize
    1 Tireless Tracker
    1 True-Name Nemesis+

    Sideboard

    1 Ash Barrens
    1 Bitter Ordeal
    1 Blightning
    1 Carpet of Flowers
    1 Cindervines
    1 Faerie Macabre
    1 Grafdigger’s Cage
    1 Hull Breach
    1 Notion Thief
    1 Null Rod
    1 Pernicious Deed
    1 Pyroblast
    1 Rakdos Charm
    1 Submerge
    1 Yahenni’s Expertise

    #1182
    Avatar
    gridgm
    Keymaster

    Points breakdown

    Copies in Top 8 in brackets

    1 point:
    Snapcaster Mage – (4) 17
    True-Name Nemesis – (4) 17
    Jace, the Mind Sculptor – (3) 15
    Force of Will – (1) 11
    Umezawa’s Jitte – (2) 11
    Green Sun’s Zenith – (4) 10
    Skullclamp – (2) 10
    Mana Drain – (3) 9
    Strip Mine – (1) 8
    Wasteland – (1) 6
    Birthing Pod – (1) 5
    Stoneforge Mystic – (1) 5
    Karakas – (1) 4
    Life from the Loam – (1) 2
    Crop Rotation – (1) 3
    Natural Order – (2) 3
    Fastbond – 2
    Oath of Druids – 2
    Personal Tutor – 2
    Survival of the Fittest – (2) 2
    Sensei’s Divining Top – 1
    Lim-Dul’s Vault – 1
    Mana Vault – 1
    Memory Jar – 1
    Mishra’s Workshop – 1
    Time Spiral – 1
    Timetwister – 1

    Balance
    Dark Petition
    Enlightened Tutor
    Gifts Ungiven
    Hermit Druid
    Intuition
    Merchant Scroll
    Tainted Pact
    Yawgmoth’s Bargain

    2 points:
    Dig Through Time – (2) 9
    Treasure Cruise – (1) 5
    Channel – 2
    Mind Twist – 2
    Mana Crypt – 1
    Mystical Tutor – 1
    Tolarian Academy – 1

    Library of Alexandria
    Protean Hulk
    Tinker

    3 points:
    Time Walk – (1) 4
    Mox Emerald – (1) 3
    Demonic Tutor – (1) 2
    Sol Ring – (1) 2
    Vampiric Tutor – 2
    Mox Jet – 1
    Yawgmoth’s Will – 1

    Imperial Seal
    Mox Pearl
    Mox Ruby
    Mox Sapphire

    4 points:
    Ancestral Recall – (1) 4
    Black Lotus – 3

    Time Vault

    Watchlist
    Kess, Dissident Mage – (2) 11
    Back to Basics – (1) 4
    Mission Briefing – (1) 2
    Gaea’s Cradle – (1) 1

    Flash

    decks with less than 7 points – 3

    Points breakdown per player, preferred archetype name and watch list cards in brackets

    1st – Tim Evers – Rug Life
    Time Walk, Dig Through Time, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Mission Briefing)

    2nd – James Arthur – Dark Bant
    Birthing Pod, Green Sun’s Zenith, Mana Drain, Skullclamp, Stoneforge Mystic, True-Name Nemesis, Umezawa’s Jitte

    3rd/4th – Hannah O’Neil – Elf Ramp
    Demonic Tutuor, Crop Rotation, Green Sun’s Zenith, Natural Order, Survival of the Fittest, (Gaea’s Cradle)

    3rd/4th – James Dowling – Teferi’s Picnic
    Dig Through Time, Jace TMS, Karakas, Mana Drain, Snapcaster Mage, Umezawa’s Jitte, (Kess)

    5th-8th – Brandon Owen – UB Delver-er
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Back to Basics)

    5th-8th – Andrew Vance – GR Ramp (Dinobots)
    Mox Emerald, Sol Ring, Green Sun’s Zenith

    5th-8th – Josh Salske – 4C Graveyard (#1 Zone)
    Green Sun’s Zenith, Life From the Loam, Natural Order, Skull Clamp, Strip Mine, Survival of the Fittest, Wasteland

    5th-8th – Jacob Dunn – Black Panther
    Ancestral Recall, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    9th – Scott Munro – Black Panther
    Ancestral Recall, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    10th – Matthew Tyrell – NoNo White
    Time Walk, Mind Twist, Birthing Pod, Skullclamp, (Kess)

    11th – Christopher Turner – UR Burn (Wan Chin Red)
    Ancestral Recall, Snapcaster Mage, Strip Mine, True-Name Nemesis

    12th – Isaac Egan – Nono White (Kess Pod)
    Time Walk, Mind Twist, Birthing Pod, Skullclamp, (Kess)

    13th – Michael Hearn – Channel Mirror
    Black Lotus, Channel, Personal Tutor

    14th – Hugh Nixon – Gardening Australia (Lands)
    Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Life From the Loam, Sensei’s Divining Top, Strip Mine, Wasteland

    15th – James Caesar – Reanimator
    Vampiric Tutor, Dig Through Time, Force of Will, Oath of Druids, (Mission Briefing)

    16th – Lachlan Saunders – 5C Humans (Ramsay St Beats)
    Mox Emerald, Time Walk, Jitte

    17th – Dusty Reeves – Built From Scrap (Brown)
    Sol Ring, Mana Crypt, Mana Vault, Mishras’s Workshop

    18th – Aidan Fluit – UR Tempo(Blue Moon)
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Back to Basics)

    19th – Padraig Gilligan – RW Aggro (Boris Yeltsin)
    Karakas, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    20th – Channel Mirror
    Black Lotus, Channel, Personal Tutor

    21st – Mimi Arthur – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    22nd – Christopher Raymond – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    23rd – Todd Youngs – Black Panther
    Ancestral Recall, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    24th – Lachlan Ward-Smith – Tolaria Draw 7s
    Tolarian Academy, Crop Rotation, Fastbond, Memory Jar, Time Spiral, Timetwister

    25th – Ben Bulluss – GW Hatebears
    Green Sun’s Zenith, Karakas, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    26th – Matthew Austin – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    28th – Robert Morton – Bant Midrange
    Birthing Pod, Green Sun’s Zenith, Skullclamp, Stoneforge Mystic, True-Name Nemesis, Umezawa’s Jitte

    29th – Damien Berry – Storm
    Black Lotus, Yawgmoth’s Will

    Dropped Players
    Aidan Frisch – Esper Control (The Doorframe to the Format)
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    Alexander Mungano – GW Hatebears
    Birthing Pod, Green Sun’s Zenith, Strip Mine, Umezawa’s Jitte

    Alex Webb – Elf Ramp
    Mox Emerald, Green Sun’s Zenith, Natural Order, Skullclamp, Umezawa’s Jitte

    Jacob Richards – UR Tempo (UR Dystopia)
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, Umezawa’s Jitte, (Back to Basics)

    James O’Rourke – GW Hatebears (GW Beats)
    Green Sun’s Zenith, Karakas, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    James Spring – UB Delver-er
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    Jason Grinbergs – BUG Reanimator
    Vampiric Tutor, Mystical Tutor, Lim Dul’s Vault, Oath of Druids

    Jitesh Raniga – BR Aggro
    Mox Jet, Skullclamp, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    Matthew Spines – Kess Pile
    Dig Through Time, Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Snapcaster Mage, (Kess)

    Nicholas Poelczer – Black Panther
    Demonic Tutor, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    Sarven McLinton – Jeskai 6
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Back to Basics)

    Archetype Breakdown
    Copies in top 8 In brackets

    Black Panther – (1) 4
    Kess Pile – 4
    GW Hatebears – 3
    Channel Mirror – 2
    Elf Ramp – (1) 2
    Reanimator – 2
    UB Delver-er – (1) 2
    UR Tempo – 2

    4C Graveyard – (1) 1
    5C Humans – 1
    Bant Midrange – 1
    BR Aggro – 1
    Built From Scrap – 1
    Dark Bant – (1) 1
    Esper Control – 1
    Gardening Australia – 1
    GR Ramp – (1) 1
    Jeskai 6 – 1
    Nono White – 2
    Rug Life – (1) 1
    RW Aggro – 1
    Storm – 1
    Teferi’s Picnic – (1) 1
    Tolaria Draw 7s – 1
    UR Burn – 1

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

You must be logged in to reply to this topic.