Home Forums Event Results GP Melbourne Highlander Championship

This topic contains 1 reply, has 1 voice, and was last updated by Avatar gridgm 11 months, 1 week ago.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • #1065
    Avatar
    gridgm
    Keymaster

    Hello All

    Recently at GP Melbourne we saw Australia’s largest highlander event to date with 97 people!

    Due to time constraints from CFB swiss was limited to 5 rounds, there was however still a top 8

    I’d like to thank everyone involved in the event, the people who petitioned for the larger event, as well as everyone who worked to get the decklists so we could collate them

    Final standings are below
    Final Standings Page 1
    Final Standings Page 2

    Top 8
    Mimi Arthur Vs Luke Ranasinghe
    Rory Methen-Kellet Vs Lachlan Ward-Smith
    Gene Holland Vs Juian To
    Liam Mullens Vs Tom Jancik

    Top 4
    Mimi Arthur Vs Liam Mullens
    Julian To Vs Lachlan Ward-Smith

    Finals
    Mimi Arthur Vs Lachlan Ward-Smith

    Mimi takes it down

    Top 8 Decklists

    1st – Mimi Arthur – Kess Pile
    1 Ancestral Vision
    1 Brainstorm
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Dig Through Time **
    1 Force of Will *
    1 Gitaxian Probe
    1 Jace, the Mind Sculptor *
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Mana Drain *
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mystic Confluence
    1 Negate
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Search for Azcanta
    1 Snapcaster Mage *
    1 Spell Snare
    1 True-Name Nemesis *
    1 Vendilion Clique
    1 Fatal Push
    1 Gurmag Angler
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Liliana of the Veil
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 Toxic Deluge
    1 Lightning Bolt
    1 Baleful Strix
    1 Dack Fayden
    1 Dreadbore
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Terminate
    1 Arid Mesa
    1 Badlands
    1 Blood Crypt
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    3 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    2 Swamp
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Wandering Fumarole
    1 Watery Grave
    1 Wooded Foothills

    Sideboard
    1 Abrade
    1 Blood Moon
    1 Collective Brutality
    1 Dispel
    1 Duress
    1 Faerie Macabre
    1 Flusterstorm
    1 Glen Elendra Archmage
    1 Grafdigger’s Cage
    1 Hydroblast
    1 Magus of the Moon
    1 Painful Truths
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Spell Pierce

    2nd – Lachlan Ward-Smith – Yidris Cascade
    1 Ancestral Vision
    1 Brainstorm
    1 Jace, the Mind Sculptor *
    1 Snapcaster Mage *
    1 Time Walk ***
    1 True-Name Nemesis *
    1 Collective Brutality
    1 Dark Confidant
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Liliana of the Veil
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Painful Truths
    1 Thoughtseize
    1 Dire Fleet Daredevil
    1 Lightning Bolt
    1 Birds of Paradise
    1 Elves of Deep Shadow
    1 Eternal Witness
    1 Noble Hierarch
    1 Scavenging Ooze
    1 Sylvan Library
    1 Tarmogoyf
    1 Tireless Tracker
    1 Abrupt Decay
    1 Assassin’s Trophy
    1 Bloodbraid Elf
    1 Dack Fayden
    1 Deathrite Shaman
    1 Dreadbore
    1 Electrolyze
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Leovold, Emissary of Trest
    1 Maelstrom Pulse
    1 Shardless Agent
    1 Vial Smasher the Fierce
    1 Yidris, Maelstrom Wielder
    1 Umezawa’s Jitte *
    1 Badlands
    1 Bayou
    1 Bloodstained Mire
    1 Blooming Marsh
    1 Creeping Tar Pit
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    1 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Overgrown Tomb
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Swamp
    1 Taiga
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills

    Sideboard
    1 Ashiok, Nightmare Weaver
    1 Blightning
    1 Carpet of Flowers
    1 Damping Sphere
    1 Energy Flux
    1 Faerie Macabre
    1 Forked Bolt
    1 Grafdigger’s Cage
    1 Notion Thief
    1 Null Rod
    1 Pernicious Deed
    1 Pyroblast
    1 Seal of Primordium
    1 Submerge
    1 Yahenni’s Expertise

    3rd/4th – Liam Mullens – Kess Pile
    1 Brainstorm
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Force of Will *
    1 Jace, the Mind Sculptor *
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Mana Drain *
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mission Briefing
    1 Mystic Confluence
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Remand
    1 Snapcaster Mage *
    1 Spell Snare
    1 Thought Scour
    1 Treasure Cruise **
    1 True-Name Nemesis *
    1 Vendilion Clique
    1 Diabolic Edict
    1 Fatal Push
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 Toxic Deluge
    1 Abrade
    1 Fiery Confluence
    1 Lightning Bolt
    1 Ashiok, Nightmare Weaver
    1 Baleful Strix
    1 Dack Fayden
    1 Dreadbore
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Fire // Ice
    1 Arid Mesa
    1 Badlands
    1 Blood Crypt
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Fetid Pools
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    3 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Swamp
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Wandering Fumarole
    1 Watery Grave
    1 Wooded Foothills

    Sideboard
    1 Anger of the Gods
    1 Blue Elemental Blast
    1 Damnation
    1 Damping Sphere
    1 Duress
    1 Engineered Explosives
    1 Faerie Macabre
    1 Flusterstorm
    1 Hydroblast
    1 Magma Spray
    1 Nihil Spellbomb
    1 Notion Thief
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Relic of Progenitus

    3rd/4th – Julian To – Sultai Red
    1 Brainstorm
    1 Counterspell
    1 Deprive
    1 Dig Through Time **
    1 Jace, the Mind Sculptor *
    1 Mental Misstep
    1 Ponder
    1 Snapcaster Mage *
    1 True-Name Nemesis *
    1 Vendilion Clique
    1 Bitterblossom
    1 Collective Brutality
    1 Dark Confidant
    1 Fatal Push
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Liliana of the Veil
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Mind Twist **
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 Lightning Bolt
    1 Birds of Paradise
    1 Elves of Deep Shadow
    1 Noble Hierarch
    1 Scavenging Ooze
    1 Tarmogoyf
    1 Tireless Tracker
    1 Abrupt Decay
    1 Assassin’s Trophy
    1 Dack Fayden
    1 Deathrite Shaman
    1 Grim Flayer
    1 Huntmaster of the Fells
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Leovold, Emissary of Trest
    1 Maelstrom Pulse
    1 Arid Mesa
    1 Badlands
    1 Bayou
    1 Bloodstained Mire
    1 Breeding Pool
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    1 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Overgrown Tomb
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Swamp
    1 Taiga
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Watery Grave
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills

    Sideboard
    1 Blue Elemental Blast
    1 Carpet of Flowers
    1 Duress
    1 Fire Covenant
    1 Glen Elendra Archmage
    1 Grafdigger’s Cage
    1 Grip of Phyresis
    1 Hydroblast
    1 Malicious Affliction
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Seal of Primordium
    1 Sylvan Library
    1 Thragtusk
    1 Wall of Blossoms

    5th-8th – Rory Methen-Kellet – Kess Pile
    1 Brainstorm
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Dig Through Time **
    1 Fact or Fiction
    1 Jace, the Mind Sculptor *
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Snapcaster Mage *
    1 Spellseeker
    1 True-Name Nemesis *
    1 Vendilion Clique
    1 Collective Brutality
    1 Diabolic Edict
    1 Fatal Push
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Liliana of the Veil
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Mind Twist **
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 Abrade
    1 Chain Lightning
    1 Dire Fleet Daredevil
    1 Fiery Confluence
    1 Lightning Bolt
    1 Young Pyromancer
    1 Dack Fayden
    1 Deathrite Shaman
    1 Dreadbore
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Arid Mesa
    1 Badlands
    1 Blood Crypt
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Darkslick Shores
    1 Drowned Catacomb
    1 Flooded Strand
    3 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Mountain
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    2 Swamp
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Watery Grave
    1 Wooded Foothills

    Sideboard
    1 Anger of the Gods
    1 Damnation
    1 Duress
    1 Flusterstorm
    1 Glen Elendra Archmage
    1 Hydroblast
    1 Mindbreak Trap
    1 Nihil Spellbomb
    1 Null Rod
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Riptide Laboratory
    1 Spell Pierce
    1 Surgical Extraction
    1 Toxic Deluge

    5th-8th – Gene Holland – 4c Aggro (We Can Be Heroes)
    1 Champion of the Parish
    1 Isamaru, Hound of Konda
    1 Kytheon, Hero of Akros
    1 Recruiter of the Guard
    1 Swords to Plowshares
    1 Thalia’s Lieutenant
    1 Thalia, Guardian of Thraben
    1 Thalia, Heretic Cathar
    1 Dark Confidant
    1 Shriekmaw
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Alesha, Who Smiles at Death
    1 Dire Fleet Daredevil
    1 Grim Lavamancer
    1 Harsh Mentor
    1 Kari Zev, Skyship Raider
    1 Lightning Bolt
    1 Zurgo Bellstriker
    1 Avacyn’s Pilgrim
    1 Noble Hierarch
    1 Reki, the History of Kamigawa
    1 Anafenza, the Foremost
    1 Captain Sisay
    1 Deathrite Shaman
    1 Domri Rade
    1 Grenzo, Dungeon Warden
    1 Kambal, Consul of Allocation
    1 Kolaghan’s Command
    1 Queen Marchesa
    1 Renegade Rallier
    1 Saffi Eriksdotter
    1 Saskia the Unyielding
    1 Shanna, Sisay’s Legacy
    1 Sin Collector
    1 Tajic, Legion’s Edge
    1 Chrome Mox
    1 Konda’s Banner
    1 Mox Amber
    1 Mox Ruby ***
    1 Arid Mesa
    1 Badlands
    1 Bayou
    1 Bloodstained Mire
    1 Cavern of Souls
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    1 Karakas *
    1 Mana Confluence
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Plateau
    1 Savannah
    1 Scrubland
    1 Strip Mine **
    1 Taiga
    1 Verdant Catacombs
    1 Volrath’s Stronghold
    1 Wasteland *
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills

    Sideboard
    1 Ancient Grudge
    1 Chained to the Rocks
    1 Choke
    1 Containment Priest
    1 Fiery Justice
    1 Fire Covenant
    1 Grafdigger’s Cage
    1 Orzhov Pontiff
    1 Pyroblast
    1 Qasali Pridemage
    1 Red Elemental Blast
    1 Remorseful Cleric
    1 Thorn of Amethyst
    1 Wear
    1 Zealous Persecution

    5th-8th – Tom Jancik – Kess Pile
    1 Brainstorm
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Dig Through Time **
    1 Fact or Fiction
    1 Force of Will *
    1 Jace, the Mind Sculptor *
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Logic Knot
    1 Mana Drain *
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mystic Confluence
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Remand
    1 Search for Azcanta
    1 Snapcaster Mage *
    1 Spell Snare
    1 True-Name Nemesis *
    1 Vendilion Clique
    1 Collective Brutality
    1 Diabolic Edict
    1 Fatal Push
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 Toxic Deluge
    1 Lightning Bolt
    1 Baleful Strix
    1 Dack Fayden
    1 Dreadbore
    1 Electrolyze
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Terminate
    1 Badlands
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Drowned Catacomb
    1 Fetid Pools
    1 Flooded Strand
    3 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Sulfur Falls
    2 Swamp
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Wandering Fumarole
    1 Watery Grave

    Sideboard
    1 Anger of the Gods
    1 Blood Moon
    1 Blue Elemental Blast
    1 Damnation
    1 Dire Fleet Daredevil
    1 Duress
    1 Flusterstorm
    1 Grim Lavamancer
    1 Hydroblast
    1 Kalitas, Traitor of Ghet
    1 Negate
    1 Nihil Spellbomb
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Young Pyromancer

    5th-8th – Luke Ranasinghe – UB Control – (THe Disinformation Campaign)
    1 Ancestral Vision
    1 Brainstorm
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Dig Through Time **
    1 Fact or Fiction
    1 Force of Will *
    1 Gitaxian Probe
    1 Jace, the Mind Sculptor *
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Mana Drain *
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mission Briefing
    1 Mystic Confluence
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Search for Azcanta
    1 Snapcaster Mage *
    1 Spell Snare
    1 Torrential Gearhulk
    1 True-Name Nemesis *
    1 Vendilion Clique
    1 Collective Brutality
    1 Diabolic Edict
    1 Dismember
    1 Fatal Push
    1 Go for the Throat
    1 Gurmag Angler
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Liliana of the Veil
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 Toxic Deluge
    1 Ashiok, Nightmare Weaver
    1 Baleful Strix
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Fetid Pools
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    6 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Sunken Hollow
    3 Swamp
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Watery Grave

    Sideboard
    1 Bitterblossom
    1 Damnation
    1 Disfigure
    1 Duress
    1 Energy Flux
    1 Engineered Explosives
    1 Flusterstorm
    1 Hostage Taker
    1 Hydroblast
    1 Nihil Spellbomb
    1 Null Rod
    1 Perish
    1 Pithing Needle
    1 Sorcerous Spyglass
    1 Teferi, Mage of Zhalfir

    #1067
    Avatar
    gridgm
    Keymaster

    Points breakdown below

    Copies in Top 8 in brackets

    1 point:
    Snapcaster Mage – 43 (6)
    Jace, the Mind Sculptor – 38 (6)
    Force of Will – 34 (3)
    Mana Drain – 27
    (3)
    True-Name Nemesis – 24 (6)
    Wasteland – 24 (1)
    Green Sun’s Zenith – 18
    Umezawa’s Jitte – 15 (1)
    Skullclamp – 14
    Stoneforge Mystic – 12
    Back to Basics – 11
    Fastbond – 11
    Crop Rotation – 10
    Karakas – 9 (1)
    Sensei’s Divining Top – 9
    Survival of the Fittest – 7
    Birthing Pod – 6
    Balance – 5
    Natural Order – 5
    Enlightened Tutor – 4
    Gifts Ungiven – 3
    Merchant Scroll – 3
    Timetwister – 3
    Intuition – 2
    Lim-Dul’s Vault – 2
    Mana Vault – 2
    Personal Tutor – 2
    Time Spiral – 2
    Dark Petition – 1
    Hermit Druid – 1
    Memory Jar – 1
    Merchant Scroll – 1
    Mishra’s Workshop – 1
    Oath of Druids – 1
    Tainted Pact – 1
    Yawgmoth’s Bargain – 1

    2 points:
    Dig Through Time – 25 (4)
    Strip Mine – 23 (1)
    Treasure Cruise – 9 (1)
    Mana Crypt – 6
    Mind Twist – 6 (2)
    Channel – 5
    Protean Hulk – 4
    Tolarian Academy – 2
    Mystical Tutor – 1

    Library of Alexandria

    3 points:
    Sol Ring – 10
    Time Walk – 7 (1)
    Demonic Tutor – 5
    Mox Jet – 4
    Vampiric Tutor – 2
    Yawgmoth’s Will – 2
    Mox Emerald – 1
    Mox Ruby – 1 (1)
    Mox Sapphire – 1

    Imperial Seal
    Mox Pearl
    Tinker

    4 points:
    Black Lotus – 6
    Ancestral Recall – 3
    Time Vault – 1

    Watchlist
    Spellseeker – 18 (1)
    Mission Briefing – 10 (2)
    Flash – 6

    decks with less than 7 points
    7

    Points breakdown per player, preferred archetypes and watch list cards in brackets

    1st – Mimi Arthur – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    2nd – Lachlan Ward-Smith – Yidris Cascade
    Time Walk, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, Umezawa’s Jitte

    3rd/4th – Liam Mullens – Kess Pile
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis (Mission Briefing)

    3rd/4th – Julian To – Sultai Red
    Dig Through Time, Mind Twist, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    5th-8th – Rory Methen-Kellet – Kess Pile
    Dig Through Time, Mind Twist, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Spellseeker)

    5th-8th – Gene Holland – 4c Aggro (We Can Be Heroes)
    Mox Ruby, Strip Mine, Karakas, Wasteland

    5th-8th – Tom Jancik – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    5th-8th – Luke Ranasinghe – UB Control – (The Disinformation Campaign)
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Mission Briefing)

    9th – Marco Tessari – Dark Bant
    Sol Ring, Jace TMS, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Wasteland

    10th – John-Paul Kelly – Storm
    Black Lotus, Yawgmoth’s Will, (Mission Briefing)

    11th – Beckett Wolfe – Kess Pile
    Ancestrall Recall, Force of Will, Mana Drain, Snapcaster Mage, (Spellseeker)

    12th – Phillip Nicholson – GB Stax (That’s so Raven’s Crime)
    Mox Jet, Strip Mine, Fastbond, Wasteland

    13th – Mark Hohnke – Bant Tempo (Drop Bears)
    Dig Through Time, Treasure Cruise, Karakas, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Mission Briefing)

    14th Drew Carter – Jeskai Tempo
    Strip Mine, Back to Basics, Enlightened Tutor, Force of Will, True-Name Nemesis, Wasteland

    15th – Krisada Anderson- Abzan Midrange
    Mind Twist, Birthing Pod, Green Sun’s Zenith, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Umezawa’s Jitte

    16th – Padraig Giligan – Boros Aggro – (Boros Yeltsin)
    Strip Mine, Karakas, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    17th – Michael Leslie – Flash
    Mystical Tutor, Protean Hulk, Lim-Dul’s Vault, Merchant Scroll, True-Name Nemesis (Flash), (Spellseeker)

    18th – Jono Bleakley – Jeskai Control (Superfriends)
    Sol Ring, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, (Mission Briefing)

    19th – Chris Raymond – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, (Mission Briefing)

    20th – Rhys Cunningham – UW Tempo (Upturned Binders)
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Karakas, Sensei’s Diving Top, Snapcaster Mage, (Spellseeker)

    21st – James O’Roarke – Esper Midrange (Esper Clamp)
    Treasure Cruise, Skullclamp, Snapcaster Mage, Stoneforge Mystic, True-Name Nemesis, Umezawa’s Jitte

    22nd – Adrian Preston – Lands (World Peace)
    Strip Mine, Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Sensei’s Divining Top, Wasteland

    23rd – Luke Frazer – Blue Moon (Annihalator 6)
    Dig Through Time, Back to Basics, Force of Will, Jace TMS, Snapcaster Mage

    24th – Riley Jones – Blue Moon
    Dig Through Time, Back to Basics, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage

    25th – Sarven Mclinton – 5C Control (Protec // Attac)
    Force of Will, Gifts Ungiven, Intuition, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, Wasteland

    26th – Tom Clift – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    27th – Ryan Parry – BUG Tempo (Hootie and the BUG fish)
    Time Walk, Force of Will, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, Wasteland

    28th – Tim Evers – Esper Planeswalkers (Kess Pile)
    Sol Ring, Balance, Jace TMS, Mana Drain, Mana Vault

    29th – Andrew Vance – GR Ramp (Dinobots)
    Mox Emerald, Sol Ring, Green Sun’s Zenith

    30th – Matt Cruthfield – Channel/Mirror
    Black Lotus, Channel, Memory Jar, (Spellseeker)

    31st – Brett Hughes – Taking Turns
    Time Walk, Jace TMS, Force of Will, Mana Drain, Snapcaster Mage

    32nd – Dougal Warby – BR Aggro
    Mox Jet, Strip Mine, Skullclamp, Umezawa’s Jitte

    33rd – Collin Harris – Built from Scrap
    Sol Ring, Mana Crypt, Tolarian Academy

    34th – Simon Harnden – Elves
    Strip Mine, Crop Rotation, Green Sun’s Zenith, Natural Order, Survival of the Fittest, Wasteland

    35th – Anthony Vanderkop – Blue Moon (Twin Moon)
    Dig Through Time, Back to Basics, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage

    36th – Jacob Turner – Mardu Aggro
    Demonic Tutor, Mox Jet, Balance,

    37th – Graham King – Mono Black Aggro (Dethklok)
    Black Lotus, Skullclamp, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    38th – Hannah O’Neil – Elf D
    Strip Mine, Crop Rotation, Green Sun’s Zenith, Natural Order, Survival of the Fittest, Wasteland

    39th – Brandon Owen – White MUD (Whud)
    Mana Crypt, Strip Mine, Stoneforge Mystic, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    40th – Aaron Sadler – GW Shops (BP)
    Mana Crypt, Strip Mine, Crop Rotation, Fastbond, Mishra’s Workshop

    41st – Dillan Kikkawa – BR aggro (Spike Jester Control)
    Mox Jet, Strip Mine, Skullclamp, Umezawa’s Jitte

    42nd – Ben Bulluss – GW Hatebears
    Stip Mine, Karakas, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    43rd – Jacob Dunn – Channel/MIrror
    Black Lotus, Channel, Personal Tutor, (Spellseeker)

    44th – Jake Sims – Lands (Dark Depths for Days)
    Strip Mine, Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Sensei’s Divining Top, Wasteland

    45th – Chris Ferdinands – Hungry Hungry Hippos
    Demonic Tutor, Enlightened Tutor, Snapcaster Mage, Survival of the Fittest, Tainted Pact, (flash), (spellseeker)

    46th – Matthew Bowman – RUG Sneak and Show
    Dig Through Time, Force of Will, Snapcaster Mage

    47th – Amelia Wales – UB Delver-er
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Mission Briefing)

    48th Lachlan Saunders – Big Roddy’s Rippin’ Rib Shack
    Black Lotus, Balance, Survival of the Fittest, Yawgmoth’s Bargain, (Flash), (Spellseeker)

    49th – Luke Mulchay – Flash and other combos
    Protean Hulk, Birthing Pod, Enlightened Tutor, Green Sun’s Zenith, Natural Order, Survival of the Fittest, (Flash), (spellseeker)

    51st – Thomas Sellitto – Blue Moon (Annihalator 6)
    Dig Through Time, Back to Basics, Force of Will, Jace TMS, Merchant Scroll, Snapcaster Mage, (Spellseeker)

    52nd – Kevin Nguyen – Mono GReen Ramp (Hot Shame and Indoor Kites)
    Sol Ring, Channel, Mana Crypt

    53rd – Luke Jeffrey – UB Delver-er (Smooth McGrooves)
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    54th – Ben Yuill – Fiery Sultai
    Time Walk, Dig Through Time, Birthing Pod, Jace TMS, (Spellseeker)

    55th – Lee Greaves – Blue Moon (Twin Moon)
    Back to Basics, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, Sensei’s Divining Top

    56th – Isaac Egan – Fiery Sultai
    Time Walk, Dig Through Time, Birthing Pod, Jace TMS, (Spellseeker)

    57th – James Caesar – Hypergenesis (DJ Jazzy Jeff)
    Gifts Ungiven, Jace TMS, Force of Will, Intuition, Timetwister

    58th – Max Michell – Deadguy Ale
    Mind Twist, Balance, Karakas, Stoneforge Mystic, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    59th – Corey Eliott – Jund Ramp
    Sol Ring, Channel, Sensei’s Divining Top

    60th – Alec Ferguson – UW Control
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Karakas, Mana Drain, Snapcaster Mage

    61st – Vincent Young – Jeskai Tempo (I Couldn’t Afford a Time Walk)
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    62nd – Hamish Gould – Bug Control
    Strip Mine, Force of Will, Gifts Ungiven, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage

    63rd – John Lucas – Reanimator (4c oath)
    Vampiric Tutor, Dig Through Time, Force of Will, Oath of Druids, (Mission Briefing)

    64th – Michael Billinghurst – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    65th – Max Peacock – Big Red (Mid Red)
    Sol Ring, Mana Crypt, Mana Vault, Wasteland

    66th – Danielle Cardamone – Mono Black Ramp (Liliana and Friends)
    Sol Ring, Mana Crypt, Mind Twist

    67th – Douglas Coff – UB Control
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    68th – Nick Jefferies – Jund Em
    Demonic Tutor, Strip Mine, Crop Rotation, Wasteland

    69th – Thomas Anderson – Deadguy Ale
    Mindtwist, Karakas, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    70th – Robert Jordan – Will Storm (8 points)
    Demonic Tutor, Yawgmoth’s Will, Dark Petition, Lim-Dul’s Vault

    72nd – Brennan Crawford – Blue Moon (Annihalator 6)
    Dig Through Time, Back to Basics, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage

    73rd – Shaun Curtis – Abzan Midrange
    Green Sun’s Zenith, Karakas, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Survival of the Fittest, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    74th – Dustin Pearson – Kess Pile
    Dig Through Time, Treasure Cruise, Force of Will, Mana Drain, Snapcaster Mage

    76th – Ben Newman – Lands
    Strip Mine, Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Natural Order, Wasteland

    81st – Katelyn Gigante – Kess Pile
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    82nd – Nicholas Poelczer – Esper Midrange
    Jace TMS, Karakas, Sensei’s Divining Top, Snapcaster Mage, Stoneforge Mystic, True- Name Nemesis Umezawa’s Jitte,

    85th – Callum McFayden – Megrim Combo (Do the Twist)
    Mox Sapphire, Mind Twist, Snapcaster, Jace TMS

    86th – Michael Hearn – Channel/Mirror
    Black Lotus, Channel, Personal Tutor, (Spellseeker)

    88th – Isaac Scherhag – 0pt Burn

    89th – Timothy Ratcliffe – Jund Em
    Demonic Tutor, Strp Mine, Green Sun’s Zenith, Wasteland

    Dropped Players

    Anatoli Lightfoot – Unpowered Storm (Bonestorm)
    Time Walk, Fastbond, Merchant Scroll, Time Spiral, Timetwister, (Mission Briefing), (Spellseeker)

    Ben Seck – Unpowered Storm
    Time Walk, Fastbond, Mana Drain, Time Spiral, Timetwister, (Mission Briefing), (Spellseeker)

    Brandon Rashad – GW Hatebears
    Strip Mine, Green Sun’s Zenith, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    Calvin Fenvins – UR Burn
    Dig Through Time, Treasure Cruise, Back To Basics, Snapcaster Mage, True Name Nemesis

    Chris Turner – Lands (Armagedeous)
    Strip Mine, Balance, Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Wasteland

    Dane Coltman – Jeskai Control (with Helm Combo)
    Back to Basics, Enlightened Tutor, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Sensei’s Divining Top, Snapcaster Mage

    Jack McCall-Pearce – Blue Moon (Annihalator 6)
    Dig Through Time, Back to Basics, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage

    Jessica Estephan – Blue Moon (Annihalator 6)
    Dig Through Time, Back to Basics, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage

    John Nelson – UR Burn (Disco Inferno)
    Treasure Cruise, Skullclamp, Snapcaster Mage

    Hassar Kamel – Yidris Cascade (Friendship Adventure)
    Ancestral Recall, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    Jarrod Goodwin – Flash (Kelt Flip)
    Vampiric Tutor, Protean Hulk, Hermit Druid, (Flash), (Spellseeker)

    Jordan Altimara – Yidris Cascade (Borrowed Power)
    Ancestral Recall, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    Josh Salske – Flash
    Protean Hulk, Birthing Pod, Green Sun’s Zenith, Skullclamp, Stoneforge -Mystic, Survival of the Fittest, (Flash),(spellseeker)

    Leon Raymond – Dark Bant
    Birthing Pod, Green Sun’s Zenith, Natural Order, Skullclamp, Stoneforge Mystic, True-Name Nemesis, Umezawa’s Jitte

    Rowan Szczecubski – Bug Control
    Sol Ring, Strip Mine, Force of Will, Mana Drain (Mission Briefing), (Spell Seeker)

    Tom Haddy – Lands (feat Valakut)
    Strip Mine, Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Sensei’s Divining Top, Wasteland

    Tu Yun Goh – Lands (Gardening Australia)
    Strip Mine, Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Sensei’s Divining Top, Wasteland

    Will Lou – Tolarian Time Vault
    Time Vault, Tolarian Academy, Fastbond

    Archetype Breakdown – Copies in top 8 In brackets
    Kess Pile – 10 (4)
    Blue Moon – 8 (Annihalator 6 – 5, Twin – 2, No Combo – 1)
    Lands – 6
    Flash – 5
    Channel/Mirror – 3
    Abzan Midrange – 2
    BR Aggro – 2
    Bug Control – 2
    Dark Bant – 2
    Deadguy Ale – 2
    Esper Midrange – 2
    Jund Em – 2
    GW Hatebears – 2
    Jeskai Control – 2
    Jeskai Tempo – 2
    Nono White – 2
    UB Control – 2 (1)
    UB Delver-er – 2
    UR Burn – 2
    Unpowered Storm – 2
    Will Storm – 2
    Yidris Cascade – 3 (1)
    4C Aggro – 1 (1)
    5C Control – 1
    Bant Tempo – 1
    Big Red – 1
    Big Roddy’s Rippin’ Rib Shack – 1
    Boros Aggro – 1
    Bug Tempo – 1
    Built From Scrap – 1
    Burn – 1
    Elf D – 1
    Elves – 1
    Esper Planeswalkers – 1
    GB Stax – 1
    GR Ramp – 1
    GW Shops – 1
    Hungry Hungry Hippos – 1
    Hypergenesis – 1
    Jund Ramp – 1
    Mardu Aggro – 1
    Megrim Combo – 1
    Mono Black Aggro – 1
    Mono Black Ramp -1
    Mono Green Ramp – 1
    Reanimator – 1
    RUG Sneak and Show – 1
    Sultai Red – 1 (1)
    Taking Turns – 1
    Tolarian Time Vault – 1
    UW Control – 1
    UW Tempo – 1
    White MUD – 1

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

You must be logged in to reply to this topic.