Home Forums Event Results Eternal Masters 2019

This topic contains 2 replies, has 1 voice, and was last updated by Avatar gridgm 3 months, 1 week ago.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
    Posts
  • #1328
    Avatar
    gridgm
    Moderator

    56 players. 6 rounds. Cut to top 8. Proxies allowed.

    Final standings after swiss:
    Final Standings

    Top 8
    Jarrod Goodwin Vs Isaac Egan
    Graham King Vs Paul Mitchell
    Tom Clift Vs Jacob Turner
    Tze Goh Vs Richard Owen

    Top 4
    Richard Owen Vs Isaac Egan
    Jacob Turner Vs Paul Mitchell

    Finals
    Isaac Egan Vs Paul Mitchell

    Paul Mitchell Wins

    Top 8 Decklists

    1st Paul Mitchell – Flash

    Bayou
    Tropical Island
    Underground Sea
    Botanical Sanctum
    Tolaria West
    Underground River
    Breeding Pool
    Overgrown Tomb
    Watery Grave
    Marsh Flats
    Bloodstained Mire
    Flooded Strand
    Misty Rainforest
    Polluted Delta
    Scalding Tarn
    Verdant Catacombs
    Windswept Heath
    Wooded Foothills
    Forest
    Forest
    Island
    Island
    Swamp

    Lim-Dûl’s Vault +
    Body Double
    Body Snatcher
    Brainstorm
    Duress
    Fierce Empath
    Flash
    Gifts Ungiven
    Inquisition of Kozilek
    Jace, the Mind Sculptor +
    Mental Misstep
    Merchant Scroll +
    Mikaeus, the Unhallowed
    Muddle the Mixture
    Mystical Tutor ++
    Narset, Parter of Veils
    Noxious Revival
    Pact of Negation
    Ponder
    Preordain
    Protean Hulk ++
    Regrowth
    Remand
    See Beyond
    Spell Pierce
    Spell Snare
    Spellseeker
    Summoner’s Pact
    Sylvan Library
    Thoughtseize
    Vendilion Clique
    Viscera Seer
    Walking Ballista

    Sylvan Safekeeper
    Titania, Protector of Argoth

    Sylvan Tutor
    Worldly Tutor

    SB: Abrupt Decay
    SB: Ashiok, Dream Render
    SB: Assassin’s Trophy
    SB: Bitterblossom
    SB: Blue Elemental Blast
    SB: Carpet of Flowers
    SB: Chain of Vapor
    SB: Dark Confidant
    SB: Fatal Push
    SB: Flusterstorm
    SB: Jace, Vryn’s Prodigy
    SB: Leovold, Emissary of Trest
    SB: Reclamation Sage
    SB: Submerge
    SB: Worldspine Wurm

    2nd -Isaac Egan – 4c Pod (NoNo White)

    Assassin’s Trophy
    Dack Fayden
    Deathrite Shaman
    Dreadbore
    Kess, Dissident Mage
    Kolaghan’s Command
    Leovold, Emissary of Trest
    Badlands
    Bayou
    Blood Crypt
    Bloodstained Mire
    Breeding Pool
    Flooded Strand
    Forest
    Island
    Marsh Flats
    Misty Rainforest
    Overgrown Tomb
    Polluted Delta
    Scalding Tarn
    Steam Vents
    Strip Mine +
    Swamp
    Taiga
    Tropical Island
    Underground Sea
    Verdant Catacombs
    Volcanic Island
    Windswept Heath
    Wooded Foothills
    Arbor Elf
    Birds of Paradise
    Birthing Pod +
    Brainstorm
    Counterspell
    Daze
    Dire Fleet Daredevil
    Evasive Action
    Glorybringer
    Goblin Rabblemaster
    Inquisition of Kozilek
    Jace, Vryn’s Prodigy
    Legion Warboss
    Lightning Bolt
    Liliana, Dreadhorde General
    Liliana, the Last Hope
    Llanowar Elves
    Mana Drain +
    Mental Misstep
    Narset, Parter of Veils
    Noble Hierarch
    Obstinate Baloth
    Scavenging Ooze
    Spellseeker
    Tarmogoyf
    Thoughtseize
    Time Walk +++
    Titania, Protector of Argoth
    True-Name Nemesis +
    Vendilion Clique

    SB: Ashiok, Dream Render
    SB: Blue Elemental Blast
    SB: Carpet of Flowers
    SB: Duress
    SB: Faerie Macabre
    SB: Grafdigger’s Cage
    SB: Hydroblast
    SB: Leyline of the Void
    SB: Mindbreak Trap
    SB: Nature’s Ruin
    SB: Nihil Spellbomb
    SB: Perish
    SB: Pyroblast
    SB: Red Elemental Blast
    SB: Toxic Deluge

    3rd/4th – Richard Owen – Storm

    Manamorphose
    Arid Mesa
    Badlands
    Bloodstained Mire
    Fetid Pools
    Flooded Strand
    Island
    Island
    Marsh Flats
    Misty Rainforest
    Polluted Delta
    Scalding Tarn
    Steam Vents
    Swamp
    Underground Sea
    Verdant Catacombs
    Volcanic Island
    Watery Grave
    Augur of Bolas
    Behold the Beyond
    Black Lotus ++++
    Brainstorm
    Cabal Ritual
    Chart a Course
    Collective Brutality
    Conjurer’s Bauble
    Dark Ritual
    Desperate Ritual
    Doomsday
    Duress
    Frantic Search
    Gifts Ungiven
    Gitaxian Probe
    Grim Tutor
    Gush
    Helm of Awakening
    High Tide
    Infernal Tutor
    Inquisition of Kozilek
    Lion’s Eye Diamond
    Lotus Petal
    Magmatic Insight
    Mind’s Desire
    Mishra’s Bauble
    Mizzix’s Mastery
    Opt
    Ponder
    Portent
    Predict
    Preordain
    Pyretic Ritual
    Rain of Filth
    Repeal
    Rite of Flame
    Seething Song
    Serum Visions
    Sleight of Hand
    Tendrils of Agony
    Thoughtseize
    Yawgmoth’s Will +++

    SB: Baleful Strix
    SB: Daze
    SB: Disrupt
    SB: Divert
    SB: Faerie Macabre
    SB: Flusterstorm
    SB: Grim Lavamancer
    SB: Hydroblast
    SB: Lightning Bolt
    SB: Monastery Mentor
    SB: Pyroblast
    SB: Red Elemental Blast
    SB: Saheeli, Sublime Artificer
    SB: Tundra
    SB: Young Pyromancer

    3rd/4th – Jacob Turner – Mardu

    Angrath’s Rampage
    Deathrite Shaman
    Dreadbore
    Kolaghan’s Command
    Queen Marchesa
    Vial Smasher the Fierce
    Vindicate
    Arid Mesa
    Badlands
    Blackcleave Cliffs
    Blood Crypt
    Bloodstained Mire
    Dragonskull Summit
    Karakas +
    Mana Confluence
    Marsh Flats
    Plains
    Plateau
    Polluted Delta
    Sacred Foundry
    Scrubland
    Shambling Vent
    3 Swamp
    Urborg, Tomb of Yawgmoth
    Verdant Catacombs
    Abrade
    Batterskull
    Bitterblossom
    Bloodghast
    Collective Brutality
    Dark Confidant
    Fatal Push
    Go for the Throat
    Goblin Cratermaker
    Goblin Rabblemaster
    Harsh Mentor
    Hazoret the Fervent
    Hymn to Tourach
    Inquisition of Kozilek
    Legion Warboss
    Lightning Bolt
    Liliana of the Veil
    Liliana’s Triumph
    Liliana, the Last Hope
    Lingering Souls
    Monastery Mentor
    Mox Jet + + +
    Night’s Whisper
    Ophiomancer
    Painful Truths
    Path to Exile
    Skullclamp +
    Stoneforge Mystic +
    Swords to Plowshares
    Thoughtseize
    Umezawa’s Jitte +
    Unearth
    Young Pyromancer

    SB: Cabal Therapy
    SB: Duress
    SB: Faerie Macabre
    SB: Grafdigger’s Cage
    SB: Kalitas, Traitor of Ghet
    SB: Kambal, Consul of Allocation
    SB: Kataki, War’s Wage
    SB: Nyx-Fleece Ram
    SB: Pithing Needle
    SB: Pyrostatic Pillar
    SB: Rest in Peace
    SB: Spirit of the Labyrinth
    SB: Stony Silence
    SB: Tormod’s Crypt
    SB: Toxic Deluge

    5th-8th – Jarrod Goodwin – Reanimator

    Ashen Rider
    Dack Fayden
    Izzet Charm
    Niv-Mizzet, Parun
    Badlands
    Bayou
    Bazaar of Baghdad
    Bloodstained Mire
    City of Brass
    Flooded Strand
    Forbidden Orchard
    Mana Confluence
    Marsh Flats
    Misty Rainforest
    Polluted Delta
    Scalding Tarn
    Scrubland
    Steam Vents
    Swamp
    Underground Sea
    Urborg, Tomb of Yawgmoth
    Verdant Catacombs
    Volcanic Island
    Watery Grave
    Animate Dead
    Brainstorm
    Careful Study
    Collective Brutality
    Dance of the Dead
    Daze
    Dig Through Time ++
    Dragon Breath
    Emrakul, the Aeons Torn
    Entomb
    Exhume
    Faithless Looting
    Force of Will +
    Frantic Search
    Gamble
    Gifts Ungiven
    Gitaxian Probe
    Griselbrand
    Iona, Shield of Emeria
    Jin-Gitaxias, Core Augur
    Kozilek, the Great Distortion
    Mental Misstep
    Misdirection
    Oath of Druids +
    Ponder
    Preordain
    Reanimate
    Search for Azcanta
    Shallow Grave
    Show and Tell
    Spell Pierce
    Stitch Together
    Swan Song
    Thoughtseize
    Unburial Rites
    Vampiric Tutor +++

    SB: Abrupt Decay
    SB: Ashiok, Dream Render
    SB: Assassin’s Trophy
    SB: Bontu’s Last Reckoning
    SB: Chaos Warp
    SB: Duress
    SB: Elesh Norn, Grand Cenobite
    SB: Energy Flux
    SB: Fatal Push
    SB: Pyroblast
    SB: Pyroclasm
    SB: Shred Memory
    SB: Sphinx of the Steel Wind
    SB: Stronghold Gambit
    SB: Terastodon

    5th-8th – Graham King – Wan Chin Burn

    Dack Fayden
    Arid Mesa
    Barbarian Ring
    Bloodstained Mire
    Flooded Strand
    Island
    Mishra’s Factory
    Misty Rainforest
    Mountain
    Mountain
    Mountain
    Mountain
    Mountain
    Mountain
    Mountain
    Polluted Delta
    Scalding Tarn
    Shivan Reef
    Spirebluff Canal
    Steam Vents
    Strip Mine +
    Sulfur Falls
    Volcanic Island
    Wooded Foothills
    Back to Basics
    Bedlam Reveler
    Blood Moon
    Brainstorm
    Chain Lightning
    Chandra, Torch of Defiance
    Chrome Mox
    Delver of Secrets
    Eidolon of the Great Revel
    Experimental Frenzy
    Exquisite Firecraft
    Fiery Confluence
    Fireblast
    Firebolt
    Goblin Guide
    Goblin Rabblemaster
    Grim Lavamancer
    Harsh Mentor
    Incendiary Flow
    Incinerate
    Jace, Vryn’s Prodigy
    Koth of the Hammer
    Legion Warboss
    Lightning Bolt
    Magus of the Moon
    Monastery Swiftspear
    Mox Ruby +++
    Mox Sapphire +++
    Price of Progress
    Rift Bolt
    Risk Factor
    Searing Blaze
    Shrine of Burning Rage
    Smash to Smithereens
    Sulfuric Vortex
    Wheel of Fortune

    SB: Abrade
    SB: Ashiok, Dream Render
    SB: Control Magic
    SB: Damping Sphere
    SB: Faerie Macabre
    SB: Grafdigger’s Cage
    SB: Hydroblast
    SB: Mental Misstep
    SB: Mindbreak Trap
    SB: Narset, Parter of Veils
    SB: Pyroblast
    SB: Red Elemental Blast
    SB: Submerge
    SB: Sudden Demise
    SB: Trickbind

    5th-8th – Tom Clift – GW Hatebears

    Deathrite Shaman
    Knight of Autumn
    Knight of the Reliquary
    Qasali Pridemage
    Renegade Rallier
    Voice of Resurgence
    Arid Mesa
    Bayou
    Dryad Arbor
    Flooded Strand
    Forest
    Forest
    Gavony Township
    Horizon Canopy
    Karakas +
    Marsh Flats
    Misty Rainforest
    Plains
    Plains
    Razorverge Thicket
    Savannah
    Strip Mine +
    Temple Garden
    Treetop Village
    Verdant Catacombs
    Wasteland +
    Windswept Heath
    Wooded Foothills
    Yavimaya Hollow
    Avacyn’s Pilgrim
    Birds of Paradise
    Birthing Pod +
    Council’s Judgment
    Elspeth, Knight-Errant
    Elvish Mystic
    Eternal Witness
    Fyndhorn Elves
    Garruk Relentless
    Gideon, Ally of Zendikar
    Green Sun’s Zenith +
    Hallowed Spiritkeeper
    Llanowar Elves
    Mother of Runes
    Noble Hierarch
    Palace Jailer
    Ramunap Excavator
    Restoration Angel
    Scavenging Ooze
    Skullclamp +
    Steelshaper’s Gift
    Stoneforge Mystic +
    Strangleroot Geist
    Sword of Fire and Ice
    Swords to Plowshares
    Sylvan Library
    Thalia, Guardian of Thraben
    Thalia, Heretic Cathar
    Tireless Tracker
    Titania, Protector of Argoth
    Weathered Wayfarer

    SB: Auriok Champion
    SB: Aven Mindcensor
    SB: Burrenton Forge-Tender
    SB: Carpet of Flowers
    SB: Choke
    SB: Containment Priest
    SB: Damping Sphere
    SB: Eidolon of Rhetoric
    SB: Ethersworn Canonist
    SB: Path to Exile
    SB: Rest in Peace
    SB: Sanctum Prelate
    SB: Thrun, the Last Troll
    SB: Vivien Reid
    SB: Wheel of Sun and Moon

    5th-8th – Tze Goh – Elves (Ima Hoof Ya)

    Deathrite Shaman
    Bloodbraid Elf
    Knight of Autumn
    Renegade Rallier
    Rhythm of the Wild
    Shaman of the Pack
    Bayou
    Dryad Arbor
    Forest
    Forest
    Forest
    Gaea’s Cradle
    Gavony Township
    Horizon Canopy
    Misty Rainforest
    Overgrown Tomb
    Pendelhaven
    Savannah
    Stomping Ground
    Taiga
    Temple Garden
    Verdant Catacombs
    Windswept Heath
    Wooded Foothills
    Beast Whisperer
    Birchlore Rangers
    Birds of Paradise
    Craterhoof Behemoth
    Crop Rotation +
    Devoted Druid
    Duskwatch Recruiter
    Elves of Deep Shadow
    Elvish Archdruid
    Elvish Mystic
    Elvish Visionary
    Eternal Witness
    Ezuri, Renegade Leader
    Fauna Shaman
    Finale of Devastation
    Fyndhorn Elves
    Glimpse of Nature
    Green Sun’s Zenith +
    Guardian Project
    Heritage Druid
    Llanowar Elves
    Mox Emerald +++
    Natural Order +
    Nissa, Vital Force
    Nissa, Who Shakes the World
    Noble Hierarch
    Priest of Titania
    Primeval Titan
    Quirion Ranger
    Reclamation Sage
    Rofellos, Llanowar Emissary
    Scavenging Ooze
    Scryb Ranger
    Skullclamp +
    Vizier of Remedies
    Walking Ballista
    Wirewood Symbiote

    SB: Abrupt Decay
    SB: Assassin’s Trophy
    SB: Blood Moon
    SB: Choke
    SB: Cindervines
    SB: Elderscale Wurm
    SB: Faerie Macabre
    SB: Gaddock Teeg
    SB: Qasali Pridemage
    SB: Ruric Thar, the Unbowed
    SB: Shapers’ Sanctuary
    SB: Thrun, the Last Troll
    SB: Tireless Tracker
    SB: Tormod’s Crypt
    SB: Vivien Reid

    • This topic was modified 2 months, 3 weeks ago by The Editor The Editor.
    #1329
    Avatar
    gridgm
    Moderator

    9th – Dominic Z – Esper Deathblade

    1 Atraxa, Praetors’ Voice
    1 Baleful Strix
    1 Deathrite Shaman
    1 Leovold, Emissary of Trest
    1 Teferi, Hero of Dominaria
    1 Teferi, Time Raveler
    1 Bayou
    1 Bloodstained Mire
    1 Celestial Colonnade
    1 Creeping Tar Pit
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    1 Godless Shrine
    1 Hallowed Fountain
    2 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Plains
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Scrubland
    2 Swamp
    1 Tropical Island
    1 Tundra
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Watery Grave
    1 Windswept Heath
    1 Batterskull
    1 Brainstorm
    1 Council’s Judgment
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Dismember
    1 Evasive Action
    1 Fatal Push
    1 Gitaxian Probe
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Liliana of the Veil
    1 Liliana’s Triumph
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Lingering Souls
    1 Mental Misstep
    1 Mystic Confluence
    1 Narset, Parter of Veils
    1 Path to Exile
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Snapcaster Mage+
    1 Stoneforge Mystic+
    1 Swords to Plowshares
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 Time Walk+++
    1 Umezawa’s Jitte+
    1 Vendilion Clique

    sideboard

    1 Bitterblossom
    1 Blue Elemental Blast
    1 Damnation
    1 Dovin’s Veto
    1 Duress
    1 Flusterstorm
    1 Hydroblast
    1 Massacre
    1 Notion Thief
    1 Rest in Peace
    1 Spell Pierce
    1 Spell Queller
    1 Stifle
    1 Submerge
    1 Toxic Deluge

    10th – Nicholas Chmielewski – Rug Lyf

    1 Dack Fayden
    1 Deathrite Shaman
    1 Destructive Revelry
    1 Izzet Charm
    1 Fire // Ice
    1 Arid Mesa
    1 Bloodstained Mire
    1 Breeding Pool
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    2 Island
    1 Misty Rainforest
    1 Mountain
    1 Polluted Delta
    1 Rishadan Port
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Taiga
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Ancestral Recall++++
    1 Brainstorm
    1 Burst Lightning
    1 Chain Lightning
    1 Chandra, Torch of Defiance
    1 Counterspell
    1 Daze
    1 Delver of Secrets
    1 Dire Fleet Daredevil
    1 Evasive Action
    1 Garruk Relentless
    1 Gitaxian Probe
    1 Goblin Guide
    1 Grim Lavamancer
    1 Gush
    1 Hooting Mandrills
    1 Incendiary Flow
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Light Up the Stage
    1 Lightning Bolt
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Price of Progress
    1 Regrowth
    1 Remand
    1 Scavenging Ooze
    1 Spell Pierce
    1 Spell Snare
    1 Spellseeker
    1 Tarmogoyf
    1 Time Walk+++
    1 Vendilion Clique
    1 Young Pyromancer

    Sideboard
    1 Anger of the Gods
    1 Blazing Volley
    1 Blood Moon
    1 Blue Elemental Blast
    1 Flusterstorm
    1 Hydroblast
    1 Magus of the Moon
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Relic of Progenitus
    1 Seedtime
    1 Submerge
    1 Sylvan Library
    1 Tormod’s Crypt
    1 Trygon Predator

    11th – Michael Leslie – Flash

    1 Deathrite Shaman
    1 Lim-Dûl’s Vault+
    1 Bayou
    1 Bloodstained Mire
    1 Botanical Sanctum
    1 Breeding Pool
    1 Darkslick Shores
    1 Dryad Arbor
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    1 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Overgrown Tomb
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Swamp
    1 Tolaria West
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Watery Grave
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Arbor Elf
    1 Birds of Paradise
    1 Brainstorm
    1 Chamber Sentry
    1 Diabolic Intent
    1 Duress
    1 Endless One
    1 Flash
    1 Grim Tutor
    1 Hangarback Walker
    1 Impulse
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Mental Misstep
    1 Merchant Scroll+
    1 Mogg Bombers
    1 Muddle the Mixture
    1 Mystical Tutor++
    1 Natural Order+
    1 Noble Hierarch
    1 Noxious Revival
    1 Pact of Negation
    1 Peer Through Depths
    1 Ponder
    1 Portent
    1 Preordain
    1 Protean Hulk++
    1 Shield Sphere
    1 Spell Pierce
    1 Spellseeker
    1 Summoner’s Pact
    1 Sylvan Tutor
    1 Thoughtseize
    1 Vendilion Clique
    1 Walking Ballista
    1 Worldly Tutor
    1 Worldspine Wurm

    Sideboard

    1 Abrupt Decay
    1 Assassin’s Trophy
    1 Bitterblossom
    1 Carpet of Flowers
    1 Fatal Push
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Leovold, Emissary of Trest
    1 Regrowth
    1 Sylvan Library
    1 Sylvan Safekeeper
    1 Tarmogoyf
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thrun, the Last Troll
    1 Titania, Protector of Argoth
    1 Toxic Deluge

    12th – Robert Lark – Kess Pile

    1 Angrath’s Rampage
    1 Baleful Strix
    1 Dack Fayden
    1 Electrolyze
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Terminate
    1 Fire // Ice
    1 Badlands
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Drowned Catacomb
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    3 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Sulfur Falls
    2 Swamp
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Wandering Fumarole
    1 Watery Grave
    1 Wooded Foothills
    1 Brainstorm
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Dig Through Time++
    1 Fatal Push
    1 Force of Will+
    1 Gurmag Angler
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Lightning Bolt
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Mana Drain+
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mystic Confluence
    1 Narset, Parter of Veils
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Search for Azcanta
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Snare
    1 Subterranean Tremors
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 Toxic Deluge
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique

    Sideboard

    1 Anger of the Gods
    1 Ashiok, Dream Render
    1 Blood Moon
    1 Blue Elemental Blast
    1 Duress
    1 Engineered Explosives
    1 Flusterstorm
    1 Hour of Devastation
    1 Hydroblast
    1 Kalitas, Traitor of Ghet
    1 Magus of the Moon
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Submerge
    1 Young Pyromancer

    13th – Dougal Warby – Blue Moon

    1 Dack Fayden
    1 Electrolyze
    1 Niv-Mizzet, Parun
    1 Fire // Ice
    1 Arid Mesa
    1 Bloodstained Mire
    1 Cascade Bluffs
    1 Flooded Strand
    8 Island
    1 Misty Rainforest
    2 Mountain
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Spirebluff Canal
    1 Steam Vents
    1 Sulfur Falls
    1 Volcanic Island
    1 Abrade
    1 Back to Basics
    1 Blood Moon
    1 Brainstorm
    1 Chain Lightning
    1 Chandra, Torch of Defiance
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Dig Through Time++
    1 Dire Fleet Daredevil
    1 Dismember
    1 Fact or Fiction
    1 Force of Will+
    1 Forked Bolt
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Lightning Bolt
    1 Magus of the Moon
    1 Mana Drain+
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Miscalculation
    1 Mystic Confluence
    1 Narset, Parter of Veils
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Remand
    1 Search for Azcanta
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Pierce
    1 Spell Snare
    1 Sweltering Suns
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique
    1 Young Pyromancer

    Sideboard

    1 Ancestral Vision
    1 Anger of the Gods
    1 Batterskull
    1 Echoing Truth
    1 Ensnaring Bridge
    1 Fiery Confluence
    1 Goblin Cratermaker
    1 Hydroblast
    1 Izzet Staticaster
    1 Null Rod
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Relic of Progenitus
    1 Tormod’s Crypt
    1 Treachery

    14th – John-Paul Kelly – JP Storm

    1 Manamorphose
    1 Ancient Spring
    1 Ancient Tomb
    1 Badlands
    1 Bayou
    1 Bloodstained Mire
    1 City of Traitors
    1 Flooded Strand
    1 Marsh Flats
    1 Peat Bog
    1 Polluted Delta
    1 Sandstone Needle
    1 Saprazzan Skerry
    1 Scalding Tarn
    1 Scrubland
    1 Sulfur Vent
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Abeyance
    1 Baral, Chief of Compliance
    1 Black Lotus++++
    1 Bonus Round
    1 Brain Freeze
    1 Brainstorm
    1 Cabal Ritual
    1 Chromatic Sphere
    1 Chromatic Star
    1 Chrome Mox
    1 Dark Ritual
    1 Darkwater Egg
    1 Desperate Ritual
    1 Doomsday
    1 Empty the Warrens
    1 Frantic Search
    1 Gamble
    1 Gifts Ungiven
    1 Gitaxian Probe
    1 Grim Tutor
    1 Helm of Awakening
    1 Impulse
    1 Lion’s Eye Diamond
    1 Lotus Petal
    1 Mind’s Desire
    1 Mox Diamond
    1 Necropotence
    1 Past in Flames
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Pyretic Ritual
    1 Recoup
    1 Remand
    1 Rhystic Tutor
    1 Rite of Flame
    1 Seething Song
    1 Shadowblood Egg
    1 Tendrils of Agony
    1 Wheel of Fortune
    1 Yawgmoth’s Will+++

    Sideboard

    1 Abrupt Decay
    1 Ad Nauseam
    1 Assassin’s Trophy
    1 Carpet of Flowers
    1 Collective Brutality
    1 Defense Grid
    1 Duress
    1 Firespout
    1 Flusterstorm
    1 Monastery Mentor
    1 Pyroclasm
    1 Red Elemental Blast
    1 Tarmogoyf
    1 Thoughtseize
    1 Vendilion Clique

    15th – James Caesar – Ub – Delver-er (UB Brado’s)

    1 Baleful Strix
    1 Deathrite Shaman
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Darkslick Shores
    1 Fetid Pools
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    3 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Sunken Hollow
    2 Swamp
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
    1 Verdant Catacombs
    1 Watery Grave
    1 Bitterblossom
    1 Brainstorm
    1 Censor
    1 Counterspell
    1 Daze
    1 Delver of Secrets
    1 Dismember
    1 Fatal Push
    1 Force of Will+
    1 Gitaxian Probe
    1 Gurmag Angler
    1 Gush
    1 Hymn to Tourach
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Liliana of the Veil
    1 Liliana’s Triumph
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Mana Drain+
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mental Note
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Pteramander
    1 Remand
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Pierce
    1 Spell Snare
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thought Scour
    1 Thoughtseize
    1 Tombstalker
    1 Toxic Deluge
    1 Treasure Cruise++
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique

    Sideboard

    1 Ashiok, Nightmare Weaver
    1 Back to Basics
    1 Blue Elemental Blast
    1 Collective Brutality
    1 Damnation
    1 Deathmark
    1 Duress
    1 Flusterstorm
    1 Hydroblast
    1 Narset, Parter of Veils
    1 Nihil Spellbomb
    1 Null Rod
    1 Perish
    1 Pithing Needle
    1 Tormod’s Crypt

    16th – Josh Bishop – 4c Control

    1 Angrath’s Rampage
    1 Baleful Strix
    1 Dack Fayden
    1 Deathrite Shaman
    1 Dovin’s Veto
    1 Dreadbore
    1 Electrolyze
    1 Esper Charm
    1 Kolaghan’s Command
    1 Ral’s Outburst
    1 Teferi, Hero of Dominaria
    1 Arid Mesa
    1 Badlands
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Flooded Strand
    1 Hallowed Fountain
    1 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Plains
    1 Plateau
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Scrubland
    1 Steam Vents
    1 Swamp
    1 Tundra
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Watery Grave
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Ancestral Vision
    1 Brainstorm
    1 Cast Out
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Dig Through Time++
    1 Evasive Action
    1 Fact or Fiction
    1 Fatal Push
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Mana Drain+
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mental Note
    1 Mystic Confluence
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Snare
    1 Spellstutter Sprite
    1 Swords to Plowshares
    1 Thought Scour
    1 Torrential Gearhulk
    1 Toxic Deluge
    1 Treasure Cruise++
    1 Vendilion Clique

    Sideboard

    1 Abrade
    1 Bitterblossom
    1 Blue Elemental Blast
    1 Deafening Clarion
    1 Flusterstorm
    1 Hydroblast
    1 Luminarch Ascension
    1 Nihil Spellbomb
    1 Pithing Needle
    1 Porphyry Nodes
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Sorcerous Spyglass
    1 Spell Pierce
    1 Wear // Tear

    • This reply was modified 3 months, 1 week ago by Avatar gridgm.
    #1330
    Avatar
    gridgm
    Moderator

    Points breakdown
    Copies in Top 8 in brackets

    1 point:
    Strip Mine – (3) 21
    Jace, the Mind Sculptor – (1) 19
    Snapcaster Mage – 18
    True-Name Nemesis – (1) 17
    Green Sun’s Zenith – (2) 16
    Force of Will – (1) 15
    Mana Drain – (1) 15
    Wasteland – (1) 15
    Umezawa’s Jitte – (1) 11
    Skullclamp – (2) 9
    Stoneforge Mystic – (3) 8
    Crop Rotation – (1) 7
    Karakas – (2) 6
    Life from the Loam – 6
    Birthing Pod – (2) 5
    Fastbond – 5
    Natural Order – (1) 5
    Sensei’s Divining Top – 5
    Mana Vault – 4
    Merchant Scroll – (1) 3
    Intuition – 2
    Lim-Dul’s Vault – (1) 2
    Survival of the Fittest – 2
    Balance – 1
    Hermit Druid – 1
    Mishra’s Workshop – 1
    Oath of Druids – (1) 1
    Personal Tutor – 1
    Time Spiral – 1

    Dark Petition
    Enlightened Tutor
    Memory Jar
    Tainted Pact
    Timetwister
    Yawgmoth’s Bargain

    2 points:
    Dig Through Time – (1) 10
    Mana Crypt – 6
    Treasure Cruise – 4
    Mind Twist – 3
    Mystical Tutor – (1) 3
    Protean Hulk – (1) 3
    Channel – 2
    Tinker – 2
    Tolarian Academy – 2

    Library of Alexandria

    3 points:
    Sol Ring – 7
    Time Walk – (1) 4
    Mox Ruby – (1) 3
    Vampiric Tutor – (1) 2
    Yawgmoth’s Will – (1) 2
    Mox Emerald – (1) 1
    Mox Jet – (1) 1
    Mox Sapphire – (1) 1

    Demonic Tutor
    Mox Pearl
    Imperial Seal

    4 points:
    Ancestral Recall – 4
    Black Lotus – (1) 3
    Time Vault – 1

    Watchlist
    Flash – (1) 3
    Dack Fayden – (2) 14
    Gaea’s Cradle – (1) 4
    Gifts Ungiven – (2) 5

    decks with less than 7 points – 4

    Points breakdown per player
    Preferred archetype name and watch list cards in brackets

    1st – Paul Mitchell – Flash
    Mystical Tutor, Protean Hulk, Jace TMS, Lim-Dûl’s Vault, Merchant Scroll, (Flash)

    2nd – Isaac Egan – 4c Pod
    Time Walk, Birthing Pod, Mana Drain, Strip Mine, True-Name Nemesis, (Dack Fayden)

    3rd/4th – Richard Owen – Storm
    Black Lotus, Yawgmoth’s Will, (Gifts Ungiven)

    3rd/4th – Jacob Turner – Mardu
    Mox Jet, Karakas, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Umezawa’s Jitte

    5th-8th – Jarrod Goodwin – Reanimator
    Vampiric Tutor, Dig Through Time, Force of Will, Oath of Druids, (Gifts Ungiven)

    5th-8th – Graham King – UR Burn (Wan Chin Burn)
    Mox Ruby, Mox Sapphire, Strip Mine, (Dack Fayden)

    5th-8th – Tom Clift – GW Hatebears
    Birthing Pod, Green Sun’s Zenith, Karakas, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Wasteland

    5th-8th – Tze Goh – Elves (Ima Hoof Ya)
    Mox Emerald, Crop Rotation, Green Sun’s Zenith, Natural Order, Skullclamp, (Gaea’s Cradle)

    9th – Dominic Z – Esper Deathblade
    Time Walk, Jace TMS, Snapcaster Mage, Stoneforge Mystic, Umezawa’s Jitte

    10th – Nicholas Chmielewski – Rug Lyf
    Ancestral Recall, Time Walk, (Dack Fayden)

    11th – Michael Leslie – Flash
    Mystical Tutor, Protean Hulk, Lim-Dûl’s Vault, Merchant Scroll, Natural Order (Flash)

    12th – Robert Lark – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Dack Fayden)

    13th – Dougal Warby – Blue Moon
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Dack Fayden)

    14th – John-Paul Kelly – JP Storm
    Black Lotus, Yawgmoth’s Will, (Gifts Ungiven)

    15th – James Caesar – Delver-er (UB Brado’s)
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    16th – Josh Bishop – 4c Control
    Dig Through Time, Treasure Cruise, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage

    17th – Ben McCoy – Channel
    Black Lotus, Channel, Personal Tutuor

    18th – Adrian Preston – Artifact Ramp (Spaceship)
    Mana Crypt, Tinker, Tolarian Academy, Mana Vault, (Dack Fayden)

    19th – Socrates Stavropoulos – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Dack Fayden)

    20th – Jonah Evans – Rug Lyf
    Force of Will, Mana Drain, Snapcaster Mage, Strip Mine, True-Name Nemesis, Wasteland, (Dack Fayden)

    21st – Padraig Gilligan – 4c Midrange (No U)
    Mind Twist, Green Sun’s Zenith, Life From the Loam, Umezawa’s Jitte, Strip Mine, Wasteland

    22nd – Tim Evers – 4c Control (Wakanda’s High Council)
    Ancestral Recall, Force of Will, Jace TMS, Snapcaster Mage, (Dack Fayden)

    23rd – Luke Mulchay – Combo Goblins
    Mox Ruby, Sol Ring, Skullclamp

    24th – Kevin Nguyen – UR Time Vault (Hot Shame)
    Time Vault, Tinker, Force of Will, (Dack Fayden)

    25th – Jitesh Raniga – UW Control
    Sol Ring, Balance, Jace TMS, Mana Drain, Mana Valt

    26th – Travis Pitzer – Junk
    Mind Twist, Green Sun’s Zenith, Karakas, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    27th – Jacob McCormack – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Dack Fayden)

    28th – James Arthur – Dark Bant
    Birthing Pod, Green Sun’s Zenith, Mana Drain, Skullclamp, Stoneforge Mystic, True-Name Nemesis, Umezawa’s Jitte

    29th – Adam Gale – Jund Lands
    Mind Twist, Crop Rotation, Fastbond, Life From the Loam, Strip Mine, Wasteland

    30th – Aidan Laurie-Mebalds – Eldrazi Ramp
    Sol Ring, Channel, Mana Crypt

    31st – Matthew Larcombe – Dark Bant
    Birthing Pod, Green Sun’s Zenith, Jace TMS, Stoneforge Mystic, Skullclamp, True-Name Nemesis, Umezawa’s Jitte

    32nd – Brandon Owen – Delver-er (UB Jameso’s)
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    33rd – Leigh Holland – UW Control
    Force of Will, Karakas, Jace TMS, Mana Drain, Sensei’s Divining Top, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    34th – Jack Williams – 5c Ramp (Green 5c)
    Sol Ring, Mana Crypt, Green Sun’s Zenith, Natural Order, (Gaea’s Cradle)

    35th – David Putz – Elf Ramp (Planeswalker Tribal)
    Crop Roatation, Green Sun’s Zenith, Natural Order, SkullcLamp, Strip Mine, Survival of the Fittest, Wasteland, (Gaea’s Cradle)

    36th – Leon Raymond – Black Panther
    Ancestral Recall, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Dack Fayden)

    37th Michael Billinghurst – BUG Lands
    Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Intuition, Life From the Loam, Strip Mine, Wasteland, (Gifts Ungiven)

    38th – Riley Jones – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Dack Fayden)

    39th – Miles Roberts – Sultai Delver
    Treasure Cruise, Force of Will, Sensei’s Divining Top, Snapcaster Mage, Strip Mine, True-Name Nemesis

    40th – Gene Holland – High Tide
    Dig Through Time, Mystical Tutor, Merchant Scroll, Snapcaster Mage, Time Spiral

    41st – Timothy Tai – Bant Stoneblade
    Birthing Pod, Jace TMS, Skull Clamp, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    42nd – Glenn Shanley – Mono G Ramp (Purest GREEN)
    Sol Ring, Green Sun’s Zenith, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    43rd – Jared Mallet – Goblins
    Mox Ruby, Mana Crypt, Skullclamp, Strip Mine

    44th – Tim Dolphin – RG Ramp
    Sol Ring, Mana Vault, Sensei’s Divining Top, Strip Mine, Wasteland

    45th – Michael Hearn – Black Panther
    Ancestral Recall, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Dack Fayden)

    46th – Jake Sims – Gardening Australia (Dark Depths for Days)
    Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Life From the Loam, Sensei’s Divining Top, Strip Mine, Wasteland

    47th – Matthew Holst – Bogles (Bad Bogles)
    Green Sun’s Zenith, Karakas, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    48th – Chris Raymond – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Dack Fayden)

    49th – Tom Janick – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    50th – Frank Karamaroudis – Humans
    Mox Emerald, Time Walk, Umezawa’s Jitte

    51st – Luke McCoy – Kelt Flip (Reani-Breakfast)
    Vampiric Tutor, Protean Hulk, Hermit Druid, (Flash)

    52nd – Scott McPherson – Gardening Australia
    Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Life From the Loam, Sensei’s Divining Top, Strip Mine, Wasteland

    53rd – Josh Egan – RG Ramp
    Mana Crypt, Green Sun’s Zenith, Natural Order, SkullcLamp, Strip Mine, Survival of the Fittest, (Gaea’s Cradle)

    54th – Jacob Ricahrds – Bug Lands (Sow What)
    Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Intuition, Life From the Loam, Strip Mine, Wasteland, (Gifts Ungiven)

    55th – Stephen Meade – Golgari Midrange
    Green Sun’s Zenith, Karaks, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    56th – Lee Greaves – Rw Stax
    Mana Crypt, Tolarian Academy, Mana Vault, Mishra’s Workshop, Strip Mine

    Archetype Breakdown
    Copies in top 8 In brackets

    Kess Pile – 6

    Lands – 5 (1 Jund, 2 Junk, 2 Bug)

    Green Based Ramp – 4 (1 5c, 1 Mono Green, 2 GR)

    4c Control – 2
    Black Panther – 2
    Dark Bant – 2
    Delver-er – 2
    Elf Ramp – (1) 2
    Flash – (1) 2
    Goblins – 2
    Rug Lyf – 2
    Storm – (1) 2
    UW Control – 2

    4c Pod – (1) 1
    4c Midrange – 1
    Artifact Ramp – 1
    Bant Stoneblade – 1
    Blue Moon – 1
    Boggles – 1
    Channel – 1
    Eldrazi Rampt – 1
    Esper Deathblade – 1
    Golgari Midrange – 1
    GW Hatebears – (1) 1
    High Tide – 1
    Humans – 1
    Junk – 1
    Kelt Flip – 1
    Mardu – (1) 1
    Reanimator – (1) 1
    Rw Stax – 1
    Sultai Delver – 1
    UR Burn – (1) 1
    UR Time Vault – 1

    • This reply was modified 3 months ago by Avatar gridgm.
Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)

You must be logged in to reply to this topic.