Home Forums Event Results CanCon 2019 Highlander National Championship

This topic contains 2 replies, has 1 voice, and was last updated by Avatar gridgm 8 months, 3 weeks ago.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
    Posts
  • #1175
    Avatar
    gridgm
    Keymaster

    The annual CanCon national highlander championship came on the back of a week old points change.

    Canberra were looking to defend their unbroken streak of wins for the championship while a strong Melbourne contingent battled their way to the top 8.

    In the end the day went to neither with Justin Cheung Taking down both the swiss and the tournament with Rug Life.

    Final Standings
    Final Standings

    Top 8
    Justin Cheung Vs Gideon Hallam-Walsh
    Jack Doyle Vs Paul Mitchell
    Tim Evers Vs Gene Holland
    Tom Clift Vs James O’Rourke

    Top 4
    Justin Cheung Vs James O’Rourke
    Gene Holland Vs Paul Mitchell

    Finals
    Justin Cheung Vs Paul Mitchell

    Justin takes it down.

    Top 8 Decklists

    1st – Justin Cheung – Rug Life

    1 Atarka’s Command
    1 Dack Fayden
    1 Deathrite Shaman
    1 Izzet Charm
    1 Fire // Ice
    1 Arid Mesa
    1 Bloodstained Mire
    1 Breeding Pool
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    2 Island
    1 Misty Rainforest
    1 Mountain
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Stomping Ground
    1 Taiga
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Brainstorm
    1 Burst Lightning
    1 Censor
    1 Chain Lightning
    1 Chandra, Torch of Defiance
    1 Counterspell
    1 Daze
    1 Delver of Secrets
    1 Force of Will+
    1 Gitaxian Probe
    1 Goblin Guide
    1 Grim Lavamancer
    1 Gush
    1 Hooting Mandrills
    1 Incendiary Flow
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Lightning Bolt
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Price of Progress
    1 Regrowth
    1 Remand
    1 Scavenging Ooze
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Pierce
    1 Spell Snare
    1 Spellseeker
    1 Tarmogoyf
    1 Time Walk+++
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique
    1 Young Pyromancer

    Sideboard
    1 Abrade
    1 Anger of the Gods
    1 Arc Trail
    1 Blue Elemental Blast
    1 Destructive Revelry
    1 Flusterstorm
    1 Hydroblast
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Relic of Progenitus
    1 Seedtime
    1 Submerge
    1 Sylvan Library
    1 Tormod’s Crypt
    1 Trygon Predator

    2nd – Paul Mitchell – Kess Pile

    1 Baleful Strix
    1 Dack Fayden
    1 Dreadbore
    1 Electrolyze
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Terminate
    1 Fire // Ice
    1 Badlands
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Drowned Catacombs
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    3 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Sulfur Falls
    2 Swamp
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Wandering Fumarole
    1 Watery Grave
    1 Wooded Foothills
    1 Ancestral Vision
    1 Brainstorm
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Dig Through Time++
    1 Fatal Push
    1 Force of Will+
    1 Gurmag Angler
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Lightning Bolt
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Mana Drain+
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mystic Confluence
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Remand
    1 Search for Azcanta
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Snare
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 Toxic Deluge
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique

    Sideboard
    1 Anger of the Gods
    1 Blood Moon
    1 Duress
    1 Faerie Macabre
    1 Flusterstorm
    1 Grim Lavamancer
    1 Hydroblast
    1 Kalitas, Traitor of Ghet
    1 Magus of the Moon
    1 Nihil Spellbomb
    1 Null Rod
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Submerge
    1 Young Pyromancer

    3rd/4th – James O’Rourke – GW Beats
    1 Deathrite Shaman
    1 Dryad Militant
    1 Fleecemane Lion
    1 Gaddock Teeg
    1 Kitchen Finks
    1 Knight of Autumn
    1 Knight of the Reliquary
    1 Loxodon Smiter
    1 Qasali Pridemage
    1 Renegade Rallier
    1 Voice of Resurgence
    1 Arid Mesa
    1 Bayou
    1 Dryad Arbor
    1 Flooded Strand
    3 Forest
    1 Gavony Township
    1 Ghost Quarter
    1 Horizon Canopy
    1 Karakas+
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    2 Plains
    1 Savannah
    1 Strip Mine+
    1 Sunpetal Grove
    1 Temple Garden
    1 Treetop Village
    1 Verdant Catacombs
    1 Wasteland+
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Batterskull
    1 Birds of Paradise
    1 Brimaz, King of Oreskos
    1 Collected Company
    1 Elspeth, Knight-Errant
    1 Green Sun’s Zenith+
    1 Mirran Crusader
    1 Mother of Runes
    1 Noble Hierarch
    1 Nullhide Ferox
    1 Palace Jailer
    1 Path to Exile
    1 Scavenging Ooze
    1 Selfless Spirit
    1 Skullclamp+
    1 Stoneforge Mystic+
    1 Swords to Plowshares
    1 Sylvan Library
    1 Tarmogoyf
    1 Thalia, Guardian of Thraben
    1 Thalia, Heretic Cathar
    1 Thorn Lieutenant
    1 Tireless Tracker
    1 Titania, Protector of Argoth
    1 Umezawa’s Jitte+

    Sideboard
    1 Blossoming Defense
    1 Carpet of Flowers
    1 Celestial Purge
    1 Choke
    1 Containment Priest
    1 Disenchant
    1 Dromoka’s Command
    1 Gideon, Ally of Zendikar
    1 Kataki, War’s Wage
    1 Obstinate Baloth
    1 Oversoul of Dusk
    1 Remorseful Cleric
    1 Sigarda, Host of Herons
    1 Stony Silence
    1 Timely Reinforcements

    3rd/4th – Gene Holland – 4C Legends (We can be Heroes)
    1 Anafenza, the Foremost
    1 Captain Sisay
    1 Deathrite Shaman
    1 Grenzo, Dungeon Warden
    1 Judith, the Scourge Diva
    1 Kambal, Consul of Allocation
    1 Kolaghan’s Command
    1 Queen Marchesa
    1 Renegade Rallier
    1 Saffi Eriksdotter
    1 Saskia the Unyielding
    1 Shanna, Sisay’s Legacy
    1 Sin Collector
    1 Tajic, Legion’s Edge
    1 Arid Mesa
    1 Badlands
    1 Bayou
    1 Bloodstained Mire
    1 Cavern of Souls
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    1 Karakas+
    1 Mana Confluence
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Plateau
    1 Savannah
    1 Scrubland
    1 Strip Mine+
    1 Taiga
    1 Verdant Catacombs
    1 Volrath’s Stronghold
    1 Wasteland+
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Alesha, Who Smiles at Death
    1 Avacyn’s Pilgrim
    1 Champion of the Parish
    1 Chrome Mox
    1 Dark Confidant
    1 Dire Fleet Daredevil
    1 Grim Lavamancer
    1 Harsh Mentor
    1 Isamaru, Hound of Konda
    1 Kari Zev, Skyship Raider
    1 Konda’s Banner
    1 Kytheon, Hero of Akros
    1 Lightning Bolt
    1 Mox Amber
    1 Mox Ruby+++
    1 Noble Hierarch
    1 Recruiter of the Guard
    1 Shriekmaw
    1 Skullclamp+
    1 Swords to Plowshares
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thalia’s Lieutenant
    1 Thalia, Guardian of Thraben
    1 Thalia, Heretic Cathar
    1 Zurgo Bellstriker

    Sideboard
    1 Ancient Grudge
    1 Choke
    1 Containment Priest
    1 Ethersworn Canonist
    1 Faerie Macabre
    1 Fire Covenant
    1 Grafdigger’s Cage
    1 Orzhov Pontiff
    1 Pyroblast
    1 Qasali Pridemage
    1 Red Elemental Blast
    1 Remorseful Cleric
    1 Thorn of Amethyst
    1 Vindicate
    1 Zealous Persecution

    5th – 8th – Jack Doyle – Abzan Midrange (Glenn’s Pile ft Rhino)
    1 Abrupt Decay
    1 Deathrite Shaman
    1 Kitchen Finks
    1 Knight of Autumn
    1 Knight of the Reliquary
    1 Qasali Pridemage
    1 Siege Rhino
    1 Vindicate
    1 Voice of Resurgence
    1 Bayou
    1 Flooded Strand
    3 Forest
    1 Gaea’s Cradle
    1 Godless Shrine
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Overgrown Tomb
    1 Plains
    1 Polluted Delta
    1 Savannah
    1 Scrubland
    1 Shambling Vent
    1 Strip Mine+
    1 Swamp
    1 Temple Garden
    1 Treetop Village
    1 Verdant Catacombs
    1 Wasteland+
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Avacyn’s Pilgrim
    1 Batterskull
    1 Birds of Paradise
    1 Birthing Pod+
    1 Bitterblossom
    1 Blade Splicer
    1 Council’s Judgment
    1 Dark Confidant
    1 Diabolic Edict
    1 Elspeth, Knight-Errant
    1 Eternal Witness
    1 Green Sun’s Zenith+
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Lingering Souls
    1 Llanowar Elves
    1 Noble Hierarch
    1 Path to Exile
    1 Restoration Angel
    1 Scavenging Ooze
    1 Skullclamp+
    1 Steelshaper’s Gift
    1 Stoneforge Mystic+
    1 Sword of Fire and Ice
    1 Swords to Plowshares
    1 Sylvan Library
    1 Tarmogoyf
    1 Titania, Protector of Argoth
    1 Umezawa’s Jitte+

    Sideboard
    1 Acidic Slime
    1 Assassin’s Trophy
    1 Aven Mindcensor
    1 Chainer’s Edict
    1 Damnation
    1 Dryad Militant
    1 Gaddock Teeg
    1 Kambal, Consul of Allocation
    1 Reclamation Sage
    1 Relic of Progenitus
    1 Rest in Peace
    1 Stony Silence
    1 Sword of Feast and Famine
    1 Thrun, the Last Troll
    1 Toxic Deluge

    5th – 8th – Tim Evers – Rug Life

    1 Dack Fayden
    1 Deathrite Shaman
    1 Destructive Revelry
    1 Izzet Charm
    1 Fire // Ice
    1 Arid Mesa
    1 Bloodstained Mire
    1 Breeding Pool
    1 Faerie Conclave
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    2 Island
    1 Misty Rainforest
    1 Mountain
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Taiga
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Brainstorm
    1 Chain Lightning
    1 Chandra, Torch of Defiance
    1 Chart a Course
    1 Counterspell
    1 Daze
    1 Delver of Secrets
    1 Dig Through Time++
    1 Garruk Relentless
    1 Gitaxian Probe
    1 Grim Lavamancer
    1 Gush
    1 Hooting Mandrills
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Light Up the Stage
    1 Lightning Bolt
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mission Briefing
    1 Pillar of Flame
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Price of Progress
    1 Pteramander
    1 Regrowth
    1 Remand
    1 Scavenging Ooze
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Pierce
    1 Spellseeker
    1 Tarmogoyf
    1 Time Walk+++
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique
    1 Young Pyromancer

    Sideboard
    1 Anger of the Gods
    1 Blood Moon
    1 Blue Elemental Blast
    1 Cindervines
    1 Flusterstorm
    1 Forked Bolt
    1 Hydroblast
    1 Obstinate Baloth
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Submerge
    1 Sylvan Library
    1 Tormod’s Crypt
    1 Trygon Predator
    1 Vapor Snag

    5th – 8th – Tom Clift – Kess Pile

    1 Baleful Strix
    1 Dack Fayden
    1 Dreadbore
    1 Electrolyze
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Terminate
    1 Fire // Ice
    1 Badlands
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Fetid Pools
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    3 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Sulfur Falls
    2 Swamp
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Wandering Fumarole
    1 Watery Grave
    1 Wooded Foothills
    1 Ancestral Vision
    1 Brainstorm
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Dig Through Time++
    1 Fatal Push
    1 Force of Will+
    1 Gurmag Angler
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Lightning Bolt
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Mana Drain+
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mystic Confluence
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Remand
    1 Search for Azcanta
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Snare
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 Toxic Deluge
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique

    Sideboard
    1 Anger of the Gods
    1 Blood Moon
    1 Countersquall
    1 Duress
    1 Engineered Explosives
    1 Flusterstorm
    1 Hour of Devastation <– doesn’t kill Oversoul of Dusk 🙁
    1 Hydroblast
    1 Kalitas, Traitor of Ghet
    1 Magus of the Moon
    1 Nihil Spellbomb
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Submerge
    1 Young Pyromancer

    5th – 8th – Gideon Hallam-Walsh – Abzan Midrange

    1 Abrupt Decay
    1 Anafenza, the Foremost
    1 Deathrite Shaman
    1 Dromoka’s Command
    1 Fleecemane Lion
    1 Kitchen Finks
    1 Knight of Autumn
    1 Knight of the Reliquary
    1 Putrid Leech
    1 Qasali Pridemage
    1 Siege Rhino
    1 Vindicate
    1 Voice of Resurgence
    1 Arid Mesa
    1 Bayou
    1 Dryad Arbor
    1 Flooded Strand
    2 Forest
    1 Gavony Township
    1 Godless Shrine
    1 Horizon Canopy
    1 Karakas+
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Overgrown Tomb
    2 Plains
    1 Savannah
    1 Scrubland
    1 Strip Mine+
    1 Swamp
    1 Temple Garden
    1 Verdant Catacombs
    1 Wasteland+
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Batterskull
    1 Birds of Paradise
    1 Council’s Judgment
    1 Dark Confidant
    1 Duress
    1 Elspeth, Knight-Errant
    1 Eternal Witness
    1 Green Sun’s Zenith+
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Kytheon, Hero of Akros
    1 Lingering Souls
    1 Mother of Runes
    1 Noble Hierarch
    1 Path to Exile
    1 Ramunap Excavator
    1 Scavenging Ooze
    1 Shalai, Voice of Plenty
    1 Stoneforge Mystic+
    1 Swords to Plowshares
    1 Sylvan Library
    1 Tarmogoyf
    1 Thoughtseize
    1 Umezawa’s Jitte+

    Sideboard
    1 Anguished Unmaking
    1 Courser of Kruphix
    1 Darkblast
    1 Dismember
    1 Ethersworn Canonist
    1 Fatal Push
    1 Golgari Charm
    1 Krosan Grip
    1 Rest in Peace
    1 Shriekmaw
    1 Sigarda, Host of Herons
    1 Thalia, Guardian of Thraben
    1 Thrun, the Last Troll
    1 Tidehollow Sculler
    1 Tireless Tracker

    #1176
    Avatar
    gridgm
    Keymaster

    9th-16th Decklists

    9th – Luke Ranasinghe – UB Control (Trash Pile)

    1 Ashiok, Nightmare Weaver
    1 Baleful Strix
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Fetid Pools
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    6 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Sunken Hollow
    3 Swamp
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Watery Grave
    1 Back to Basics
    1 Brainstorm
    1 Collective Brutality
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Diabolic Edict
    1 Dig Through Time++
    1 Dismember
    1 Fact or Fiction
    1 Fatal Push
    1 Force of Will+
    1 Gitaxian Probe
    1 Go for the Throat
    1 Gurmag Angler
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Liliana of the Veil
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Mana Drain+
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mystic Confluence
    1 Negate
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Snare
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thought Scour
    1 Thoughtseize
    1 Torrential Gearhulk
    1 Toxic Deluge
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique

    Sideboard
    1 Bitterblossom
    1 Blue Elemental Blast
    1 Damnation
    1 Duress
    1 Engineered Explosives
    1 Faerie Macabre
    1 Flusterstorm
    1 Fulminator Mage
    1 Hydroblast
    1 Nihil Spellbomb
    1 Null Rod
    1 Ravenous Chupacabra
    1 Relic of Progenitus
    1 Search for Azcanta
    1 Teferi, Mage of Zhalfir

    10th – Dillon Kikkawa – BR Aggro – (Masculine Knee)

    1 Blightning
    1 Deathrite Shaman
    1 Fireblade Artist
    1 Spike Jester
    1 Arid Mesa
    1 Badlands
    1 Barbarian Ring
    1 Bayou
    1 Blackcleave Cliffs
    1 Blood Crypt
    1 Bloodstained Mire
    1 Dragonskull Summit
    1 Graven Cairns
    1 Marsh Flats
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Strip Mine+
    1 Sulfurous Springs
    4 Swamp
    1 Verdant Catacombs
    1 Wasteland+
    1 Wooded Foothills
    1 Bloodghast
    1 Bloodsoaked Champion
    1 Carnophage
    1 Chain Lightning
    1 Dark Confidant
    1 Diregraf Ghoul
    1 Dread Wanderer
    1 Fiery Confluence
    1 Firebolt
    1 Geralf’s Messenger
    1 Geth’s Verdict
    1 Goblin Guide
    1 Goblin Rabblemaster
    1 Gravecrawler
    1 Grim Lavamancer
    1 Gutterbones
    1 Harsh Mentor
    1 Incinerate
    1 Keldon Marauders
    1 Light Up the Stage
    1 Lightning Bolt
    1 Lightning Strike
    1 Liliana of the Veil
    1 Mox Jet+++
    1 Najeela, the Blade-Blossom
    1 Pack Rat
    1 Price of Progress
    1 Reckless Abandon
    1 Rift Bolt
    1 Searing Blaze
    1 Skullclamp+
    1 Spawn of Mayhem
    1 Umezawa’s Jitte+
    1 Vampire Lacerator
    1 Zurgo Bellstriker

    Sideboard
    1 Ancient Grudge
    1 Bitterblossom
    1 Blood Moon
    1 Cursed Scroll
    1 Duress
    1 Gatekeeper of Malakir
    1 Hymn to Tourach
    1 Kalitas, Traitor of Ghet
    1 Magus of the Moon
    1 Necropotence
    1 Phyrexian Obliterator
    1 Searing Blood
    1 Smash to Smithereens
    1 Sulfuric Vortex
    1 Thoughtseize

    11th – Dainel Abraham – Sultai Red (4C Leovold)
    1 Assassin’s Trophy
    1 Baleful Strix
    1 Dack Fayden
    1 Deathrite Shaman
    1 Izzet Charm
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Leovold, Emissary of Trest
    1 Fire // Ice
    1 Badlands
    1 Bayou
    1 Bloodstained Mire
    1 Breeding Pool
    1 Creeping Tar Pit
    1 Flooded Strand
    1 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Swamp
    1 Taiga
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Watery Grave
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Brainstorm
    1 Chain Lightning
    1 Counterspell
    1 Delver of Secrets
    1 Evasive Action
    1 Fatal Push
    1 Force of Will+
    1 Gitaxian Probe
    1 Gurmag Angler
    1 Gush
    1 Hymn to Tourach
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Lightning Bolt
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Mana Drain+
    1 Mental Misstep
    1 Mind Twist++
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Remand
    1 Scavenging Ooze
    1 Sleight of Hand
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Pierce
    1 Sylvan Library
    1 Tarmogoyf
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique

    Sideboard

    1 Ashiok, Nightmare Weaver
    1 Blue Elemental Blast
    1 Carpet of Flowers
    1 Collective Brutality
    1 Duress
    1 Flusterstorm
    1 Forest
    1 Hydroblast
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Kalitas, Traitor of Ghet
    1 Nihil Spellbomb
    1 Null Rod
    1 Pyroblast
    1 Rakdos Charm
    1 Spell Snare

    12th – Michael Wybrow – Sultai Combos
    1 Abrupt Decay
    1 Assassin’s Trophy
    1 Sultai Charm
    1 Bayou
    1 Breeding Pool
    1 Dark Depths
    1 Flooded Strand
    1 Forbidden Orchard
    1 Ghost Quarter
    1 Misty Rainforest
    1 Overgrown Tomb
    1 Polluted Delta
    1 Shelldock Isle
    1 Snow-Covered Forest
    1 Snow-Covered Island
    1 Snow-Covered Swamp
    1 Strip Mine+
    1 Sunken Ruins
    1 The Tabernacle at Pendrell Vale
    1 Thespian’s Stage
    1 Tolaria West
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
    1 Verdant Catacombs
    1 Watery Grave
    1 Wooded Foothills
    1 Brainstorm
    1 Crop Rotation+
    1 Crucible of Worlds
    1 Dark Ritual
    1 Deep Analysis
    1 Doomsday
    1 Duress
    1 Emrakul, the Aeons Torn
    1 Expedition Map
    1 Fastbond+
    1 Frantic Search
    1 Gifts Ungiven+
    1 Griselbrand
    1 Impulse
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Into the North
    1 Intuition+
    1 Life from the Loam+
    1 Liliana of the Veil
    1 Mirri’s Guile
    1 Muddle the Mixture
    1 Mystical Teachings
    1 Noxious Revival
    1 Oath of Druids+
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Raven’s Crime
    1 Restore
    1 Sylvan Library
    1 Sylvan Scrying
    1 Thoughtseize
    1 Toxic Deluge
    1 Yahenni’s Expertise

    Sideboard
    1 Darkblast
    1 Emerald Charm
    1 Extract
    1 Fatal Push
    1 Ghastly Demise
    1 Gitaxian Probe
    1 Innocent Blood
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Remand
    1 Repeal
    1 Spell Pierce
    1 Spell Snare
    1 Stifle
    1 Swan Song

    13th – Michael Billinghurst – Kess Pile

    1 Baleful Strix
    1 Dack Fayden
    1 Dreadbore
    1 Electrolyze
    1 Kess, Dissident Mage
    1 Kolaghan’s Command
    1 Terminate
    1 Fire // Ice
    1 Badlands
    1 Bloodstained Mire
    1 Creeping Tar Pit
    1 Fetid Pools
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    3 Island
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Sulfur Falls
    2 Swamp
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Wandering Fumarole
    1 Watery Grave
    1 Wooded Foothills
    1 Brainstorm
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Dig Through Time++
    1 Fact or Fiction
    1 Fatal Push
    1 Force of Will+
    1 Gurmag Angler
    1 Hymn to Tourach
    1 Inquisition of Kozilek
    1 Jace, the Mind Sculptor+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Lightning Bolt
    1 Liliana, the Last Hope
    1 Mana Drain+
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mystic Confluence
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Remand
    1 Search for Azcanta
    1 Snapcaster Mage+
    1 Spell Snare
    1 Tasigur, the Golden Fang
    1 Thoughtseize
    1 Toxic Deluge
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique

    Sideboard
    1 Anger of the Gods
    1 Blood Moon
    1 Duress
    1 Engineered Explosives
    1 Fiery Confluence
    1 Flusterstorm
    1 Hydroblast
    1 Kalitas, Traitor of Ghet
    1 Magus of the Moon
    1 Negate
    1 Nihil Spellbomb
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Submerge
    1 Young Pyromancer

    14th – Matthew Cruthfield – UR Time Vault

    1 Dack Fayden
    1 Izzet Charm
    1 Ral Zarek
    1 Expansion // Explosion
    1 Fire // Ice
    1 Academy Ruins
    1 Ancient Tomb
    1 Cascade Bluffs
    1 Field of Ruin
    1 Flooded Strand
    9 Island
    1 Misty Rainforest
    5 Mountain
    1 Polluted Delta
    1 Scalding Tarn
    1 Steam Vents
    1 Volcanic Island
    1 Wooded Foothills
    1 Abrade
    1 Ancestral Vision
    1 Back to Basics
    1 Blood Moon
    1 Brainstorm
    1 Chain Lightning
    1 Counterspell
    1 Cryptic Command
    1 Fact or Fiction
    1 Force of Will+
    1 Jace, Vryn’s Prodigy
    1 Lightning Bolt
    1 Mana Drain+
    1 Mana Leak
    1 Mental Misstep
    1 Mirage Mirror
    1 Miscalculation
    1 Muddle the Mixture
    1 Mystic Confluence
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Search for Azcanta
    1 Spell Pierce
    1 Spell Snare
    1 Tezzeret the Seeker
    1 Time Vault++++
    1 Torrential Gearhulk
    1 True-Name Nemesis+
    1 Vendilion Clique
    1 Voltaic Key

    Sideboard

    1 Anger of the Gods
    1 Blasphemous Act
    1 Chandra, Torch of Defiance
    1 Dire Fleet Daredevil
    1 Flusterstorm
    1 Keranos, God of Storms
    1 Magus of the Moon
    1 Mindbreak Trap
    1 Niv-Mizzet, Parun
    1 Pyroblast
    1 Red Elemental Blast
    1 Relic of Progenitus
    1 Shattering Spree
    1 Tormod’s Crypt
    1 Vedalken Shackles

    15th – JP Kelly – Storm

    1 Manamorphose
    1 Ancient Spring
    1 Ancient Tomb
    1 Badlands
    1 Bayou
    1 Bloodstained Mire
    1 City of Traitors
    1 Flooded Strand
    1 Marsh Flats
    1 Peat Bog
    1 Polluted Delta
    1 Sandstone Needle
    1 Saprazzan Skerry
    1 Scalding Tarn
    1 Scrubland
    1 Sulfur Vent
    1 Tropical Island
    1 Underground Sea
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Abeyance
    1 Baral, Chief of Compliance
    1 Black Lotus++++
    1 Bonus Round
    1 Brain Freeze
    1 Brainstorm
    1 Cabal Ritual
    1 Chromatic Sphere
    1 Chromatic Star
    1 Chrome Mox
    1 Dark Ritual
    1 Darkwater Egg
    1 Desperate Ritual
    1 Doomsday
    1 Empty the Warrens
    1 Frantic Search
    1 Gamble
    1 Gitaxian Probe
    1 Grim Tutor
    1 Helm of Awakening
    1 Ill-Gotten Gains
    1 Impulse
    1 Infernal Tutor
    1 Lion’s Eye Diamond
    1 Lotus Petal
    1 Mind’s Desire
    1 Mox Diamond
    1 Necropotence
    1 Past in Flames
    1 Ponder
    1 Preordain
    1 Pyretic Ritual
    1 Remand
    1 Rhystic Tutor
    1 Rite of Flame
    1 Seething Song
    1 Shadowblood Egg
    1 Tendrils of Agony
    1 Wheel of Fortune
    1 Yawgmoth’s Will+++

    Sideboard

    1 Abrupt Decay
    1 Ad Nauseam
    1 Assassin’s Trophy
    1 Carpet of Flowers
    1 Collective Brutality
    1 Dark Confidant
    1 Duress
    1 Firespout
    1 Flusterstorm
    1 Monastery Mentor
    1 Pyroclasm
    1 Red Elemental Blast
    1 Tarmogoyf
    1 Thoughtseize
    1 Vendilion Clique

    16th – Lachlan Saunder – 5C Humans
    1 Deathrite Shaman
    1 Gaddock Teeg
    1 Judith, the Scourge Diva
    1 Lavinia, Azorius Renegade
    1 Leovold, Emissary of Trest
    1 Mantis Rider
    1 Qasali Pridemage
    1 Reflector Mage
    1 Renegade Rallier
    1 Shardless Agent
    1 Tajic, Blade of the Legion
    1 Ancient Ziggurat
    1 Arid Mesa
    1 Bayou
    1 Cavern of Souls
    1 Flooded Strand
    1 Forest
    1 Horizon Canopy
    1 Marsh Flats
    1 Misty Rainforest
    1 Plains
    1 Plateau
    1 Savannah
    1 Scrubland
    1 Taiga
    1 Tropical Island
    1 Tundra
    1 Unclaimed Territory
    1 Verdant Catacombs
    1 Volcanic Island
    1 Windswept Heath
    1 Wooded Foothills
    1 Aether Vial
    1 Avacyn’s Pilgrim
    1 Champion of the Parish
    1 Collected Company
    1 Dire Fleet Daredevil
    1 Eternal Witness
    1 Fiend Hunter
    1 Imperial Recruiter
    1 Kari Zev, Skyship Raider
    1 Kessig Malcontents
    1 Kitesail Freebooter
    1 Mayor of Avabruck
    1 Mother of Runes
    1 Mox Emerald+++
    1 Noble Hierarch
    1 Palace Jailer
    1 Phantasmal Image
    1 Recruiter of the Guard
    1 Scavenging Ooze
    1 Swords to Plowshares
    1 Thalia’s Lieutenant
    1 Thalia, Guardian of Thraben
    1 Thalia, Heretic Cathar
    1 Thraben Inspector
    1 Time Walk+++
    1 Tireless Tracker
    1 Umezawa’s Jitte+
    1 Warden of the First Tree

    Sideboard
    1 Auriok Champion
    1 Containment Priest
    1 Dark Confidant
    1 Ethersworn Canonist
    1 Hostage Taker
    1 Kambal, Consul of Allocation
    1 Krosan Grip
    1 Notion Thief
    1 Orzhov Pontiff
    1 Phyrexian Revoker
    1 Reclamation Sage
    1 Remorseful Cleric
    1 Stony Silence
    1 Worship
    1 Xathrid Necromancer

    #1177
    Avatar
    gridgm
    Keymaster

    Points breakdown

    Copies in Top 8 in brackets

    1 point:
    Snapcaster Mage – (4) 31
    Jace, the Mind Sculptor – (3) 29
    True-Name Nemesis – (4) 26
    Mana Drain – (2) 24
    Force of Will – (3) 23
    Strip Mine – (4) 22
    Wasteland – (4) 18
    Umezawa’s Jitte – (3) 18
    Green Sun’s Zenith – (3) 12
    Skullclamp – (3) 12
    Karakas – (3) 7
    Life from the Loam – 7
    Stoneforge Mystic – (3) 7
    Crop Rotation – 6
    Fastbond – 5
    Sensei’s Divining Top – 5
    Mana Vault – 4
    Balance – 2
    Birthing Pod – (1) 2
    Enlightened Tutor – 2
    Intuition – 2
    Natural Order – 2
    Oath of Druids – 2
    Survival of the Fittest – 2
    Dark Petition – 1
    Gifts Ungiven – 1
    Hermit Druid – 1
    Merchant Scroll – 1
    Mishra’s Workshop – 1
    Timetwister – 1
    Yawgmoth’s Bargain – 1

    Lim-Dul’s Vault
    Memory Jar
    Personal Tutor
    Tainted Pact
    Time Spiral

    2 points:
    Dig Through Time – (3) 24
    Mind Twist – 8
    Treasure Cruise – 8
    Mana Crypt – 4
    Protean Hulk – 1
    Tinker – 1
    Tolarian Academy – 1

    Channel
    Library of Alexandria
    Mystical Tutor

    3 points:
    Sol Ring – 6
    Demonic Tutor – 5
    Mox Emerald – 5
    Mox Jet – 4
    Time Walk – (2) 4
    Mox Ruby – (1) 3
    Vampiric Tutor – 3
    Mox Pearl – 2
    Imperial Seal – 1
    Yawgmoth’s Will – 1

    Mox Sapphire

    4 points:
    Ancestral Recall – 4
    Time Vault – 2
    Black Lotus – 1

    Watchlist
    Kess, Dissident Mage – (2) 14
    Back to Basics – 9
    Mission Briefing – (1) 4
    Gaea’s Cradle – (1) 3
    Flash – 1

    decks with less than 7 points – 2

    Points breakdown per player, preferred archetype name and watch list cards in brackets

    1st – Justin Cheung – Rug Life
    Time Walk, Force of Will, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    2nd – Paul Mitchell – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    3rd/4th – James O’Rourke – GW Beats
    Green Sun’s Zenith, Karakas, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    3rd/4th – Gene Holland – 4C Legends (We can be Heroes)
    Mox Ruby, Karakas, Skullclamp, Strip Mine, Wasteland

    5th – 8th – Jack Doyle – Abzan Midrange (Glenn’s Pile ft Rhino)
    Birthing Pod, Green Sun’s Zenith, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    5th – 8th – Tim Evers – Rug Life
    Time Walk, Dig Through Time, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Mission Briefing)

    5th – 8th – Tom Clift – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    5th – 8th – Gideon Hallam-Walsh – Abzan Midrange
    Green Sun’s Zenith, Karakas, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland, (Gaea’s Cradle)

    9th – Luke Ranasinghe – UB Control (Trash Pile)
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Back to Basics)

    10th – Dillon Kikkawa – BR Aggro – Masculine Knee
    Mox Jet, Skullclamp, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    11th – Dainel Abraham – Sultai Red (4C Leovold)
    Mind Twist, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True Name Nemesis, (Kess)

    12th – Michael Wybrow – Sultai Combos
    Crop Rotation, Fastbond, Gifts Ungiven, Intuition, Life From the Loam, Oath of Druids, Strip Mine

    13th – Michael Billinghurst – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    14th – Matthew Cruthfield – UR Time Vault
    Time Vault, Force of Will, Mana Drain, True-Name Nemesis, (Back to Basics)

    15th – JP Kelly – Storm
    Black Lotus, Yawgmoth’s Will

    16th – Lachlan Saunders – 5C Humans
    Mox Emerald, Time Walk, Jitte

    17th – Daniel Schuler – 4C Control
    Mind Twist, Treasure Cruise, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    18th – Mitch Hodgeman – UW Control
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, Strip Mine, (Back to Basics)

    19th – Max Peacock – Medium Red
    Sol Ring, Mana Crypt, Mana Vault, Strip Mine

    20th – Todd Youngs – Blue Moon
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Back to Basics)

    21st – Rory Methven-Kelley – Kess Pile (Kess Whatever)
    Dig Through Time, Mind Twist, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    22nd – Izzy Sutherland – Elf Ramp
    Mind Twist, Crop Rotation, Green Sun’s Zenith, Natural Order, Strip Mine, Wasteland, (Gaea’s Cradle)

    23rd – Brennan Crawford – Kess Pile (The Deck)
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    24th – John Lucas – Rug Life (RUG Tentpole)
    Ancestral Recall, Time Walk

    25th – Ben Bulluss – GW Hatebears
    Karakas, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    26th – Christopher Turner – UR Aggro
    Ancestral Recall, Snapcaster Mage, Time Twister, True-Name Nemesis

    27th – Tom Janick – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    28th – Andrew Vance – GR Ramp (Nats)
    Mox Emerald, Sol Ring, Green Sun’s Zenith

    29th – Ben Wood – Kess Pile (8 points)
    Dig Through Time, Mind Twist, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, (Kess)

    30th – Lachlan Ward-Smith – UR Aggro
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Back to Basics)

    31st – Dusty Reeves – Built From Scrap (Orangey Brown)
    Sol Ring, Mana Crypt, Mana Vault, Mishra’s Workshop

    32nd – Mitchell Cramp – Gardening Australia
    Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Life From the Loam, Sensei’s Divining Top, Strip Mine, Wasteland

    33rd – Jake Sims – Gardening Australia (Dark Depths for Days)
    Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Life From the Loam, Sensei’s Divining Top, Strip Mine, Wasteland

    34th – Kirk Paul-Smart – Bug Midrange (Sloppy Seconds Bug)
    Dig Through Time, Treasure Cruise, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, Umezawa’s Jitte

    35th – Antonio Mallamace – Bant Aggro (Phantasmal Bant)
    Mox Emerald, Green Sun’s Zenith, Strip Mine, True-Name Nemesis, Umezawa’s Jitte

    36th – Luke Mulchay – Pod Combos
    Demonic Tutor, Vampiric Tutor, Bithing Pod

    37th – Jeremy Arbaut-Zaalen – UR Timevault (Steaming Pile)
    Time Vault, Tinker, Force of Will, (Back to Basics)

    38th – Josh Salske – 4C Graveyard stuff(#1 Zone)
    Green Sun’s Zenith, Intuition, Life From the Loam, Skull Clamp, Strip Mine, Survival of the Fittest, Wasteland

    39th – James Caesar – WR Hatebears
    Mox Pearl, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Umezawa’s Jitte

    40th – Jacob Dunn – UR Aggro(Risky Men)
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Back to Basics)

    41st – Rowan Szczecinski – Bug Control (Muldrotha Pile)
    Sol Ring, Force of Will, Mana Drain, Snapcaster Mage, Strip Mine, (Mission Briefing)

    42nd – Dale Garland – Annihilator Six (UG Karn)
    Dig Through Time, Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Snapcaster Mage, (Back to Basics)

    43rd – Ben Hewitt – Affinity
    Sol Ring, Mana Crypt, Tolarian Academy

    44th – Harison Hooper – Black Panther (4C Yidris Trash)
    Dig Thhrough Time, Treasure Cruise, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    45th – Phillip Nicholson – GB Stax (One Sided Armageddon)
    Mox Jet, Fastbond, Life From The Loam, Strip Mine, Wasteland

    46th – Iain Thompson – Gardening Australia (Dratini)
    Crop Rotation, Fastbond, Green Sun’s Zenith, Life From the Loam, Sensei’s Divining Top, Strip Mine, Wasteland

    47th – Michael Klose – Mono Black Ramp
    Sol Ring, Mind Twist, Sensei’s Diving Top, Wasteland

    48th – Elizabeth Watson – Elf Ramp
    Crop Rotation, Green Sun’s Zenith, Karakas, Natural Order, Strip Mine, Survival of the Fittest, Wasteland, (Gaea’s Cradle)

    49th – George Boon – Bug Control (Bug Goodstuff)
    Mind Twist, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    50th – Ryan d’Argeavel – 5C Walkers
    Demonic Tutor, Enightened Tutor, Jace TMS, Mana Vault

    51st – Thomas Walton – Dead Guy Ale (Forbidden Love)
    Mox Pearl, Mind Twist, Skullclamp, Umezawa’s Jitte

    52nd – Leigh Holland – Temur Blitz
    Ancestral Recall, Treasure Cruise, Snapcaster Mage

    53rd – Frank Karamaroudis – 4c Humans
    Mox Emerald, Time Walk, Umezawa’s Jitte

    54th – Brandon Owen – Whud
    Mana Crypt, Mana Vault, Stoneforge Mystic, Strip Mine, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    55th – Adam Nott – UB Delver-er
    Treasure Cruise, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    56th – Karl Baumer – Kess Pile
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    57th – Victor Areces – Mono Black Vampires
    Demonic Tutuor, Dark Petition, Skullclamp, Umezawa’s Jitte, Yawgmoth’s Bargain

    58th – Graham King – 4C Control (Teferi’s Greed)
    Dig Through Time, Jace TMS, Karakas, Mana Drain, Snapcaster Mage, Umezawa’s JItte, (Kess)

    59th – Jacob Turner – Mardu Aggro
    Mox Jet, Balance, Skullclamp, Stoneforge Mystic, Umezawa’s Jitte

    60th – Scott Annable – Bug Walkers (Walker Street)
    Dig Through Time, Treasure Cruise, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage

    61st – Aidan Frisch – Jeskai Control (The Lock to the Format)
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis

    62nd – Daminen Bragg – Annihilator Six
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Merchant Scroll, Snapcaster Mage, (Back to Basics)

    63rd – Dylan Brown – Black Panther
    Ancestral Recall, Jace TMS, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess)

    64th – Thomas Dowling – BR Aggro (Get Lit)
    Mox Jet, Mox Ruby, Skullclamp

    65th – Stephen Meade – Jund Em
    Mox Emerald, Mox Jet, Strip Mine

    66th – Jesse Doidge – White Weenie
    Balance, Skullclamp, Karakas, Umezawa’s Jitte, Wasteland

    67th – Luke McCoy – Kelt FLip
    Vampiric Tutor, Protean Hulk, Hermit Druid, (Flash)

    68th – Sam Columb – Kess Pile (Not Kess Pile)
    Dig Through Time, Force of Will, Jace TMS, Mana Drain, Snapcaster Mage, True-Name Nemesis, (Kess, Mission Briefing)

    69th – Shane Svoboda – Reanimator
    Imperial Seal, Vampiric Tutor, Oath of Druids

    70th – Damien Madigan – Zoo (Vance’s Blasting Cannon’s)
    Mox Emerald, Mox Ruby, Umezawa’s Jitte

    71st – Alex Grant – Kess Pile
    Dig Through Time, Treasure Cruise, Jace TMS, True-Name Nemesis, Wasteland, (Kess)

    72nd – Rob Jordan – Esper Control (RUOKaya)
    Demonic Tutor, Enlightened Tutor, Jace TMS, Mana Drain, Sensei’s Divining Top

    73rd – Dougall De Totth – Jund Em (Just Jund)
    Demonic Tutor, Green Sun’s Zenith, Life From the Loam, Strip Mine, Wasteland

    Archetype Breakdown
    Copies in top 8 In brackets

    Kess Pile – (2) 10
    Gardening Australia – 3
    Rug Life – (2) 3
    UR Aggro – 3
    4C Control – 2
    Abzan Midrange – (2) 2
    Black Panther – 2
    Blue Moon – 3 (2 A6, 1 Control)
    BR Aggro – 2
    Elf Ramp/Elf D – 2
    Jund Em – 2
    UR Time Vault – 2
    4C Graveyard stuff – 1
    4c Humans -1
    5C Humans – 1
    5C Walkers – 1
    Affinity – 1
    Bant Aggro – 1
    Built From Scrap – 1
    Bug Control – 1
    Bug Midrange – 1
    Bug Walkers – 1
    Dead Guy Ale – 1
    Esper Control – 1
    GB Stax – 1
    GR Ramp – 1
    GW Beats – (1) 1
    GW Hatebears – 1
    Jeskai Control – 1
    Kelt FLip – 1
    Mardu Aggro – 1
    Medium Red – 1
    Mono Black Ramp – 1
    Mono Black Vampires – 1
    Pod Combos – 1
    Reanimator – 1
    Storm – 1
    Temur Blitz – 1
    We can be Heroes – (1) 1
    White Weenie – 1
    WR Hatebears – 1
    Sultai Combos
    Sultai Red – 1
    UB Control – 1
    UB Delver-er – 1
    UW Control – 1
    Whud – 1
    Zoo – 1

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)

You must be logged in to reply to this topic.